Co się dzieje, gdy pompa ciepła jest za duża?

Kiedy pompa ciepła jest za duża, oznacza to, że jest przewymiarowana. Wówczas sprężarka ma zbyt wysoką moc względem potrzeb budynku. Wtedy układ jest wygrzewany w krótkim czasie, co powoduje, że pompa ciepła się wyłącza. Dochodzi do tego w momencie, gdy osiągnie zadane temperatury. Trzeba pamiętać, że niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie, głównie ze względów ekonomicznych. Zdecydowanie lepszym wyborem jest urządzenie grzewcze, które będzie prawidłowo dopasowane, co zagwarantuje jego efektywność i mniejsze koszty eksploatacji.

Czy lepiej przewymiarować pompę ciepła?

Przewymiarowanie pompy ciepła, jak już wspomnieliśmy, nie jest opłacalną opcją. To dlatego, że większa sprężarka generuje znacznie bardziej odczuwalne koszty eksploatacyjne. Oznacza to, że dużo korzystniejsza jest pompa ciepła o prawidłowych parametrach. Z tego względu warto dokonać stosownych wyliczeń, które pomogą w dobraniu urządzenia grzewczego. Aby oszacować właściwą moc ogrzewania, należy metraż domu przemnożyć przez zapotrzebowanie budynku na ciepło. Wynik podaje się w kilowatach – kW.

Co zrobić z przewymiarowaną pompą ciepła?

Najczęstszym rozwiązaniem problemów z za dużą pompą ciepła jest montaż odpowiedniej wielkości zbiornika buforowego. To pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne, związane ze zużyciem sprężarki, które następuje wcześniej przez krótkie cykle pracy. Dobrą wiadomością jest jednak to, że montaż przewymiarowanej pompy ciepła nie wymusza zmiany całej instalacji. Jak wyjaśniliśmy wyżej, konieczny może okazać się zbiornik buforowy, jednak nie jest to całkowita wymiana ogrzewania, która mogłaby nieść ze sobą znacznie większe straty finansowe. Pamiętaj o tym, że prawidłowo dobrana pompa ciepła daje ogromne korzyści. Najlepszym momentem na jej montaż jest ten, w którym budynek dopiero powstaje. W innym przypadku konieczny będzie gruntowny remont. Na szczęście, jeśli chodzi o wielkość urządzenia, specjalista odpowiedzialny za projekt z pewnością doradzi Ci, jaki model wybrać.

Kiedy pompa ciepła jest za mała?

Co ciekawe, tak samo, jak za duża, pompa ciepła może być za mała. Wówczas czas pracy sprężarki się wydłuża, co powoduje, że szybciej się zużywa. To pokazuje, jak bardzo ważne jest prawidłowe dobranie mocy ogrzewania. W prawidłowych warunkach pompa ciepła powinna pracować przez 1800-2500 godzin w ciągu roku. Wszelkie błędy i odstępstwa od tej reguły należy usunąć. Dzięki temu nie tylko zwiększysz żywotność urządzenia, ale też poprawisz jego opłacalność ekonomiczną. Oznacza to tyle, że pompa ciepła nie będzie generować zbędnych kosztów eksploatacyjnych. Wieloletnia, tania i efektywna praca to podstawowe zalety przejścia na odnawialne źródła energii. Warto w tym miejscu wspomnieć, że nowoczesne urządzenia mogą nie tylko ogrzewać pomieszczenie, ale też je chłodzić, a nawet grzać ciepłą wodę użytkową. To pokazuje, jak bardzo uniwersalna i praktyczna technologia jest coraz częściej wykorzystywana w naszych domach. Do polecanych pomp ciepła należy m.in. Euros GEO typu glikol-woda, którą producent słusznie określa jako kompaktową.

Sprawdź również inne wpisy: