Z czego składa się kafar?

Do wykonania niektórych prac budowlanych, jak również przy stawianiu konstrukcji fotowoltaicznych potrzebne jest wbicie pali w ziemię, czyli kafarowanie. Jeśli właśnie stoisz przed skorzystaniem z takiej usługi, możesz zastanawiać się, z czego składa się kafar, który jest w tym celu wykorzystywany. Przede wszystkim warto wspomnieć, że jest to urządzenie składające się z dwóch części – baby lub młota i wieży w kształcie trójnogu. To właśnie ona podnosi pal oraz babę, którą wbija się go w ziemię.

Co to jest kafar?

Kafar to urządzenie budowlane służące do kafarowania, czyli inaczej palowania. Pod tą zagadkową nazwą prac kryje się wbijanie masywnych pali w grunta różnego rodzaju. Kafar może być zarówno naziemny, czyli umieszczony na gąsienicy, jak i nawodny – zamontowany na statku. W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej wykorzystuje się pierwszy z nich. To, z czego składa się kafar to baba, którą wbija się pal oraz wieża, na której jest ona montowana. Kafarowanie pozwala na wbijanie pali w każdy rodzaj gruntu, co umożliwia późniejszy montaż konstrukcji farmy fotowoltaicznej.

Kafar elementy - jakie wyróżniamy?

Kafar składa się z baby lub młota i wieży. Naziemne urządzenie porusza się na gąsienicach, nawodne jest montowane na statku. Kafarowanie pozwala na postawienie konstrukcji pod fotowoltaikę, co jest usługą skierowaną przede wszystkim do inwestujących w farmy fotowoltaiczne. To, z czego składa się kafar, możemy określić jako proste połączenie elementów, które pozwala na wykonanie ciężkich robót budowlanych. Palowanie jest usługą, która zajmuje specjalistom od kilku do kilkunastu godzin. Kafar pozwala na wbijanie konstrukcji w ziemię nawet na głębokość około 4,2 m.

Do czego służy kafar?

Kafar służy do palowania, czyli wbijania pali w ziemię. Może pracować nawet na najtrudniejszych rodzajach gruntu, jednak dla usprawnienia jego działania, ważne jest oszacowanie jakości podłoża jeszcze przed rozpoczęciem procesu kafarowania. Taka usługa jest kierowana dla inwestujących w konstrukcje fotowoltaiczne montowane na gruncie. To, z czego składa się kafar, pozwala na wykonanie takich właśnie działań montażowych, jak wbijanie pali. Co ciekawe, pierwsze udokumentowane urządzenia tego typu pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza, co pokazuje, jak bardzo rozwinęła się technologia na przestrzeni wieków.

Stawianie konstrukcji pod fotowoltaikę

To, z czego składa się kafar, tworzy urządzenie budowlane, które pozwala na sprawne stawianie konstrukcji pod fotowoltaikę. Warto wspomnieć, że wykorzystywane w tym procesie pale są masywne, a głębokość, na jakiej mają osiąść, często sięga powyżej czterech metrów. Do tego zadania niezbędne jest odpowiednio mocne urządzenie, takie właśnie jak kafar. Nowoczesna technologia pozwala na stałe rozwijanie się tego typu maszyn. Już w średniowieczu istniała potrzeba wykorzystania drewnianych kafarów, teraz mówimy o znacznie ulepszonym i solidniejszym urządzeniu. Palowanie może zostać dzięki niemu przeprowadzone w sposób szybki i sprawny.

Sprawdź również: