Ogrzewanie hali warsztatowej, które pojawia się wśród najbardziej polecanych to nagrzewnice z promiennikami ciepła. Bez wątpienia jest to słuszna rada, jednak nie jest to jedyna dostępna opcja. Mimo to warto wspomnieć o stosunkowo niskich kosztach związanych z jej wyborem. Pozostałe możliwości to ogrzewanie powietrzne z zastosowaniem centrali wentylacyjnej lub aparatów grzewczo-wentylacyjnych, ogrzewanie radiacyjne, a w niektórych przypadkach nawet grzejniki lub tak zwana “podłogówka”. Ostatnie z wymienionych nie należą jednak do często spotykanych, chociaż warto wiedzieć, że mogą się sprawdzić. Podobnie zresztą jak pompy ciepła. Tego typu urządzenia dają podwójne korzyści, ponieważ zimą mogą ogrzewać, a latem chłodzić pomieszczenie. Co więcej, możemy mówić w takim przypadku o walorach ekonomicznych, ponieważ wystarczy jeden system do regulacji temperatury. Niektóre z pomp ciepła można zasilić energią wytwarzaną przez fotowoltaikę, co nie tylko przynosi oszczędności i niezależność, ale też jest rozwiązaniem, które zapewnia warunki mikroklimatyczne.
Jak już wspomnieliśmy, halę warsztatową można ogrzać na różne sposoby. Trzeba tutaj wyjaśnić, że ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb danego pomieszczenia. Należy uwzględnić m.in. jego ocieplenie, ponieważ wpływa ono na utratę ciepła, a to z kolei wiąże się z niższą efektywnością urządzenia grzewczego i większymi kosztami eksploatacyjnymi. Być może idealnym rozwiązaniem w Twoim przypadku będzie połączenie ogrzewania z fotowoltaiką, czyli zastosowanie technologii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje prąd potrzebny do ogrzania hali warsztatowej, co przyniesie korzyści związane ze stosunkowo niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Możesz rozważyć na przykład nieprzyłączanie paneli do sieci energetycznej, a zamiast tego wykorzystanie magazynu energii, który sprawi, że całość elektryczności będzie wykorzystana przez Ciebie.
Wyjaśniliśmy już, że w kwestii ogrzewania ogromną funkcję pełni paliwo, które zasila dane urządzenie grzewcze. Warto dodać, że do najpopularniejszych i stosunkowo opłacalnych należy nie tylko wspomniany już prąd, ale też gaz, czy olej opałowy. Zauważ, że pisaliśmy też o ogrzewaniu powietrznym, które bardzo dobrze sprawdza się w przypadku hal warsztatowych. Decydując się na konkretne rozwiązanie, uwzględnij przede wszystkim powierzchnię pomieszczenia, która wpływa na niezbędną moc grzewczą urządzenia. Pamiętaj, że im większa kubatura, tym większe wymagania względem energii cieplnej. Weź pod uwagę także ocieplenie i uszczelnienie budynku, ponieważ to ta kwestia może maksymalnie zwiększyć efektywność regulacji temperatury, ponieważ dzięki niej ciepło nie będzie oddawane na zewnątrz.
Warto wspomnieć także o tym, że najczęściej najbardziej opłacalne jest uwzględnienie formy ogrzewania hali warsztatowej już na etapie jej projektowania. Nie dzieje się tak bez powodu, ponieważ niejednokrotnie to remont związany z późniejszą termomodernizacją, niesie ze sobą większe wymagania finansowe, niż montaż w stanie surowym. Z tego powodu zachęcamy do rozważenia każdego aspektu funkcjonowania warsztatu niezależnie od pory roku. Najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o wsparcie doświadczonej osoby, która pomoże Ci zminimalizować koszty. Fachowa wiedza dodatkowo przyspieszy proces powstawania hali, ponieważ każdy etap będzie z góry zaplanowany z jak największą precyzją.
Zobacz również inne wpisy: