Chociaż o pompach ciepła mówi się najczęściej w odniesieniu do domów jednorodzinnych, warto wiedzieć, że mogą one sprawdzić się też w budynkach wielorodzinnych. Tego typu rozwiązania można spotkać nie tylko w europejskich, ale też azjatyckich miastach, które znajdują się w różnych strefach klimatycznych. Kluczowe jest jednak dobranie odpowiedniego urządzenia, którego moc będzie w pełni wystarczająca do ogrzania większego budynku mieszkalnego.
Jak najbardziej, pompa ciepła może ogrzać budynek wielorodzinny. W przypadku dużych, wielomieszkaniowych domów może dojść do regulacji temperatury w całej budowli, grupie lokali, pojedynczych mieszkaniach, a nawet pomieszczeniach. Oznacza to, że mamy tu do czynienia z uniwersalnym rozwiązaniem, które pozwala na optymalne dozowanie ciepła tak, by odpowiadało mieszkańcom. Tego typu technologia jest szczególnie opłacalna w momencie, gdy budynek wielorodzinny dopiero powstaje. To dlatego, że w przeciwnym razie mielibyśmy do czynienia z bardzo dużymi kosztami, które wynikają z konieczności przeprowadzenia prac remontowe.
W budynkach wielorodzinnych stosuje się m.in. kotły na paliwo stałe, na przykład na pellet lub ekogroszek. Co jednak istotne, warto wziąć pod uwagę także nowoczesne rozwiązania, takie jak pompy ciepła. Jak już wyjaśniliśmy, jest to opcja najbardziej opłacalna podczas budowania nowego bloku. We współczesnym budownictwie zdecydowanie sprawdzi się bardzo dobrze. Warto także mieć na uwadze to, że pompy ciepła wykorzystują niewyczerpalną energię ze źródeł odnawialnych, które są ekologiczne. Z tego powodu mamy tu do czynienia z technologią nieszkodliwą dla środowiska naturalnego.
W przypadku doboru pompy ciepła do budynku wielorodzinnego należy wziąć pod uwagę także to, jakie ogrzewanie będzie wykorzystane w mieszkaniach. Urządzenia niskotemperaturowe współpracują z tak zwaną “podłogówką”, natomiast wysokotemperaturowe mogą być podłączone do tradycyjnych grzejników. Ta kwestia będzie determinowała zakres prac, jakie zostaną wykonane w lokalach mieszkalnych. Z tego też względu bardziej opłacalny jest montaż pompy ciepła już na etapie powstawania budynku. W przeciwnym razie remont będzie wymagał wielu kosztownych zmian wprowadzonych we wszystkich mieszkaniach.
Bardzo ważne jest też to, że budynek wielorodzinny musi zostać poddany termomodernizacji. To kolejny powód, z którego bardziej rentowne będzie przeprowadzenie tych prac już na etapie budowy, co przemawia na korzyść zastosowania w nowym budownictwie. Trzeba pamiętać, że za projekt i wykonanie odpowiedzialna powinna być rzetelna firma. Ważny jest też dobór urządzenia, które musi mieć wystarczającą moc, by móc regulować temperaturę nawet w wielu lokalach i to niezależnych od siebie. Aby zyskać pewność, że dana pompa ciepła jest odpowiednia, należy przeprowadzić stosowne obliczenia, które uwzględniają powierzchnię i zapotrzebowanie na energię cieplną. To, co warto mieć na uwadze to możliwość skorzystania z dotacji związanych z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych.
Sprawdź również inne wpisy: