Branża OZE znajduje się teraz w gronie zainteresowań wielu inwestorów. Warto wiedzieć, że rozwiązania takie jak pompy ciepła mogą być wykorzystywane także przez wspólnoty mieszkaniowe, w których obszarze znajdują się budynki wielorodzinne. Co więcej, mamy tu do czynienia z technologią efektywną, relatywnie ekonomiczną i – co ważne dla coraz szerszego grona osób – ekologiczną. Ogrzewanie wykorzystujące odnawialne źródła energii nie szkodzi w żaden sposób środowisku naturalnemu. Możemy dodać, że tworząc kosztorys inwestycji w pompę ciepła dla wspólnoty mieszkaniowej, należy uwzględnić nie tylko zakup i montaż samego urządzenia, ale też koszty eksploatacyjne. Co jednak warto podkreślić, drugi aspekt można z powodzeniem zoptymalizować przez wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej.
Dobrą wiadomością jest to, że bloki mieszkalne to miejsca, w których warto wykorzystać pompę ciepła jako źródło ciepła. Co istotne, najbardziej opłacalne będzie uwzględnienie takiego rozwiązania jeszcze na etapie projektu i powstawania budynku. To ze względu na wymagania dotyczące termomodernizacji, które mogłyby w późniejszym czasie przynieść znaczne koszty. Ważne jest też to, że w momencie, w którym wspólnota mieszkaniowa chce korzystać z pomp ciepła, we wszystkich lokalach powinny znajdować się dopasowane do formy ogrzewania odbiorniki. W przypadku pomp niskotemperaturowych z reguły będzie to tak zwana “podłogówka”. Jeśli natomiast zamontowane zostanie urządzenie wysokotemperaturowe, będą mogły zostać wykorzystane tradycyjne grzejniki. Trzeba jednak zadbać o jednolite wyposażenie mieszkań w tym aspekcie.
Warto wiedzieć, że wspólnoty mieszkaniowe, w których skład wchodzą budynki mające od trzech do dwudziestu lokali mieszkalnych, mogą zostać beneficjentami Programu Czyste Powietrze. Oznacza to, że władze takich miejscówek mogą ubiegać się o wsparcie pieniężne w celu inwestycji w pompę ciepła. Jest to bez wątpienia znaczne udogodnienie, które dodatkowo przemawia na korzyść przejścia na energię ze źródeł odnawialnych, którą można wykorzystać m.in. do ogrzewania budynków. Warto także zaznajomić się z innymi projektami tego typu, na przykład lokalnymi, w których decydentami są władze gminy.
Trzeba poruszyć także kwestię samego doboru pomp ciepła dla wspólnot mieszkaniowych. W tym przypadku najrozsądniej będzie zdać się na doświadczenie firmy, która dobrze orientuje się w branży. Do dobrania urządzenia grzewczego niezbędne są stosowne wyliczenia, szacunki. Na tej podstawie można stwierdzić, jaka moc będzie odpowiednia. Warto zaznaczyć, że każdy lokal mieszkalny może cieszyć się niezależną od pozostałych temperaturą. Dzieje się tak niezależnie od tego, jaka pompa ciepła zostanie wybrana, jednak musi być ona maksymalnie efektywna i profesjonalnie zamontowana, co poniekąd gwarantuje uzyskanie jej stuprocentowej skuteczności.
Sprawdź również inne wpisy: