Na wydajność pompy ciepła, określaną współczynnikiem sprawności grzewczej COP wpływa przede wszystkim różnica pomiędzy temperaturą dolnego i górnego źródła. Im jest ona mniejsza, tym sprawniejsze jest urządzenie. Ważne są także straty termiczne i elektryczne. Warto wiedzieć, że dla przeciętnego gospodarstwa to jest domu jednorodzinnego, w zupełności wystarczy pompa ciepła o współczynniku COP do 4,9. To, jaką wartością dysponuje dane urządzenie, można wyliczyć ze wzoru: COP = moc grzewcza/pobór mocy kompresora.
Warto wiedzieć, że na efektywność pompy ciepła wpływ wywiera cała instalacja. Chociaż można podłączyć tego typu rozwiązanie do tradycyjnych grzejników, nie jest to popularne. To dlatego, że w takim przypadku niezbędna jest pompa ciepła wysokotemperaturowa dostosowana do takiego ogrzewania. Znacznie bardziej poleca się urządzenia niskotemperaturowe, które współpracują z tak zwaną “podłogówką”. Trzeba jednak zwrócić uwagę także na przeprowadzenie termomodernizacji budynku.
Jeśli chodzi o pompy ciepła powietrzne, najczęściej ich efektywność zwiększa się przez wsparcie grzałką o stopniowej regulacji mocy, która działa tylko w dni, w które temperatura jest niekorzystnie niska. To dlatego, że tego typu ogrzewanie działa z pełną wydajnością jedynie do określonej temperatury panującej na zewnątrz, którą określa się punktem biwalentnym. Pamiętaj także o tym, że dom należy przystosować do ogrzewania pompą ciepła. Oznacza to często konieczność przeprowadzenia termomodernizacji, to jest m.in. ocieplenia ścian, wymiany okien i drzwi, wyeliminowania mostków cieplnych. Warto także odgrodzić pomieszczenia nieużywane, które mogłyby ochładzać przestrzeń w pozostałych częściach budynku.
Wybierając pompę ciepła, należy zwrócić uwagę na parametry, takie jak np.: moc urządzenia, sprawność grzewcza COP, sprawność chłodzenia EER, funkcję grzania, chłodzenia i grzania ciepłej wody użytkowej, klasę energetyczną i głośność. Samą wydajność określa się współczynnikiem COP, jednak za pełną efektywność technologii odpowiedzialne są wszystkie opcje, jakie są dostępne w danym modelu. Z tego powodu podczas zakupu urządzenia grzewczego, należy zapoznać się ze wszystkimi parametrami podanymi przez producenta i dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb.
Z reguły wartość COP pomp ciepła, które mają ogrzewać i chłodzić budynek utrzymuje się w granicach 2,99-4,20. Co jednak warto zauważyć, w urządzeniach takich jak Euros GEO możesz spotkać sprawność energetyczną 5, przy sprawności chłodzenia EER 7,9, klasie energetycznej A+++ i mocy od 8 kW do 16 kW. Dzięki temu jest to idealna pompa ciepła do domów jednorodzinnych i biur. Na uwagę zasługuje także głośność utrzymująca się na poziomie 42 dB, co przyczynia się do większego komfortu, jaki odczuwa użytkownik podczas pracy ogrzewania. Przy okazji warto wspomnieć, że propozycja od Euros Energy może nie tylko grzać i chłodzić budynek, ale też grzać ciepłą wodę użytkową.
Zobacz również inne wpisy: