Co znaczy COP w pompach ciepła?

COP, czyli współczynnik wydajności cieplnej (coefficient of performance) jest stosunkiem pomiędzy mocą grzewczą pompy ciepła a tą, która jest niezbędna do napędu sprężarki elektrycznością. Oznacza to, że im większa wartość, tym większa efektywność urządzenia. Z tego powodu zawsze przed zakupem warto upewnić się co do tego, jaki współczynnik oferuje producent. Dla przykładu możemy wspomnieć, że na ogół pompy ciepła powietrzne, które są przeznaczone do grzania i chłodzenia, gwarantują COP w zakresie 2,99-4,20.

Jaki COP jest dobry?

Kiedy już wiadomo, co to jest COP, warto zastanowić się, jaka wartość współczynnika będzie właściwa. Trzeba jednak zauważyć, że ważne jest tutaj indywidualne dopasowanie do potrzeb użytkownika. Najczęściej polecane wartości dla domów jednorodzinnych oscylują w granicach COP 4,3-4,9. Taki współczynnik wydajności cieplnej łatwo znaleźć w nowoczesnych pompach ciepła. Do takich należy Euros Energy Euros GEO, czyli kompaktowe urządzenie o mocy od 8 kW do 16 kW, klasie energetycznej A+++ i głośności na poziomie 42 dB. Sprawność grzewcza wynosi w tym przypadku COP 5.

Jak się liczy COP pompy ciepła?

Aby wyliczyć sprawność grzewczą pompy ciepła, wystarczy zastosować wzór: COP = moc grzewcza/pobór mocy kompresora. Oznacza to, że jeśli z 1 kW pobranego przez kompresor uzyskuje się 2 kW mocy grzewczej, COP równa się 2. Analogicznie do wzoru można podstawić inne wartości, które pokażą, ile wynosi współczynnik wydajności cieplnej pompy ciepła. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie dobrać odpowiednie rozwiązanie dla konkretnego gospodarstwa domowego lub innego budynku.

Co oznacza COP 4?

W przypadku COP 4 mówimy o sytuacji, w której z 1 kW energii elektrycznej uzyskuje się 4 kW oddanego ciepła. W podobny sposób wylicza się pozostałe wartości efektywności grzewczej pompy ciepła. Warto pamiętać, że COP 4 jest współczynnikiem, który wystarczy do zapewnienia optymalnej temperatury przeciętnemu domowi jednorodzinnemu. Ważne jest jednak to, że tę wartość należy dopasować do potrzeb konkretnego budynku. Równie ważne, jak współczynnik COP są parametry, takie jak sprawność energetyczna, moc urządzenia, sprawność chłodzenia EER, możliwość grzania ciepłej wody użytkowej i głośność pracy, która wpływa na komfort użytkownika.

Jak zwiększyć COP w pompie ciepła?

Kiedy mowa o zwiększaniu COP w pompie ciepła, trzeba wspomnieć, że ten współczynnik rośnie, gdy różnica temperatury pomiędzy źródłem dolnym i górnym maleje. Najkorzystniej będzie zrezygnować z tradycyjnych grzejników montowanych na ścianach. Jak najbardziej, dostępne są pompy ciepła wysokotemperaturowe, które charakteryzują się kompatybilnością z tego typu systemem grzewczym. Z reguły jednak bardziej poleca się ogrzewanie podłogowe. Wówczas można oczekiwać największej efektywności, która zagwarantuje w pełni prawidłową i zgodną z oczekiwaniami pracę pompy ciepła. Co jednak istotne to fakt, że ogrzewanie energią ze źródeł odnawialnych wymaga dostosowania budynku, to czasem konieczne jest wykonanie termomodernizacji.

Sprawdź także inne artykuły: