Najlepszym ogrzewaniem dużych powierzchni będzie to, które charakteryzuje się dalekim zasięgiem. To dlatego, że wówczas możliwe będzie odpowiednie wymieszanie ogrzanego powietrza z tym, które znajduje się w pomieszczeniu. Do takich propozycji możemy zaliczyć urządzenia grzewczo-chłodnicze, czyli nagrzewnice. Inną opcją wartą rozważenia jest ogrzewanie gazowe. Niezaprzeczalnie trzeba jednak zadbać o to, by powietrze mogło być rozprowadzone równomiernie, a temperatura nie uciekała na zewnątrz. Do tego niepożądanego efektu dochodzi w momencie, gdy budynek jest nieocieplony i nieuszczelniony. Z tego względu zalecamy, by już na etapie projektu uwzględnić tę kwestię, co zminimalizuje koszty, które mogłyby wynikać z późniejszego gruntownego remontu.
Najsprawniej w przypadku dużych powierzchni sprawdzą się elektryczne nagrzewnice. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo szybki czas nagrzania i odczucie zwiększenia temperatury wewnątrz nawet w sytuacji, kiedy mury są nadal wychłodzone. Pamiętaj, że ogrzewanie elektryczne może być zasilane przez prąd pochodzący z fotowoltaiki. To znacznie zmniejsza koszty eksploatacyjne, co bez wątpienia jest tutaj wielkim atutem. Instalacja fotowoltaiczna może być podpięta do sieci energetycznej lub nie. W pierwszym przypadku niewykorzystany nadmiar elektryczności trafia do operatora, w drugim jest przechowywany w akumulatorach – magazynach energii. Decydując się na korzystanie ze źródeł odnawialnych, możesz zasilać wszystkie urządzenia lub jedynie ogrzewanie.
Do ogrzania dużej hali sprawdzą się promienniki wodne, elektryczne lub gazowe. Oprócz tego możesz rozważyć nagrzewnice zasilane w ten sam sposób, kurtyny powietrzne, generatory ciepłego powietrza, a nawet tradycyjne grzejniki. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Wyjaśniliśmy już, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zasilanym elektrycznie, wspominając o zaletach fotowoltaiki. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyna dostępna możliwość. Przede wszystkim zawsze trzeba zadbać o uszczelnienie i ocieplenie, które zapobiegnie oddawaniu ciepła na zewnątrz. Jeśli do tego dojdzie, może okazać się, że żadne z rozwiązań grzewczych nie przyniesie oczekiwanych efektów i tym samym będzie nieopłacalne.
Zachęcamy także do rozważenia wykorzystania w celu regulacji temperatury pompy ciepła. Niektóre rodzaje urządzeń grzewczych tego typu mogą być zasilane przez wspomnianą już fotowoltaikę. Najlepszym wyborem do hal przemysłowych o dużej powierzchni będzie technologia wodna lub powietrzna, jednak należy uwzględnić specyfikę danego miejsca. Ważne jest też to, by dokonać analizy ekonomicznej, która pokaże, w jakim stopniu ogrzewanie pompą ciepła jest opłacalne. Warto mieć na uwadze to, że mowa tu o sprzęcie, który odznacza się wieloletnią gwarancją sprawnej i maksymalnie efektywnej pracy.
To, o czym warto pamiętać to także fakt, że liczy się indywidualne podejście do potrzeb danego pomieszczenia. Dobierając urządzenie grzewcze, należy wziąć pod uwagę powierzchnię, która w przypadku różnych miejsc będzie inna, nawet jeśli każdą określimy jako dużą. Na tej podstawie można dokonać stosownych wyliczeń, które wskażą, jaka moc ogrzewania będzie najlepsza. Tak podjęty temat pozwoli także na odpowiedni dobór rodzaju urządzenia grzewczego, a jak pisaliśmy wcześniej – jest ich wiele. Z tego powodu zachęcamy do skorzystania ze wsparcia osoby doświadczonej. Dzięki temu uda Ci się uniknąć zbędnych kosztów, które mogłyby wyniknąć z nieprawidłowego dopasowania rozwiązania do danej powierzchni.
Przeczytaj również inne treści: