Chcąc przejść na ekologiczne źródła energii elektrycznej i grzewczej, rodzi się pytanie, ile potrzeba paneli do pompy ciepła. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, trzeba dokonać stosownych wyliczeń. Warto wiedzieć, że na każdy 1 kW mocy pompy ciepła powietrzno-wodnej powinno przypadać 0,5-0,8 kWp mocy paneli fotowoltaicznych. To na tej podstawie dobiera się rozmiar instalacji, która ma zasilać ogrzewanie. Trzeba zaznaczyć, że wraz ze wzrostem mocy, wzrasta koszt inwestycji, który jednak zwraca się z czasem.
Zobacz również:
Instalacja fotowoltaiczna zasilająca pompę ciepła dostarcza ekologiczną energię elektryczną, która po zwrocie inwestycji staje się dla użytkownika darmowa, a on sam jest niezależny od sieci energetycznej. Dlatego to rozwiązanie wydaje się najlepsze. To, ile potrzeba paneli do pompy ciepła, zmienia się razem z mocą urządzenia grzewczego. Warto wiedzieć, że fotowoltaika może być wykorzystywana jedynie do zasilania ogrzewania w budynku.
Zobacz również:
To, ile potrzeba paneli fotowoltaicznych do pompy ciepła i ich moc zależą od mocy urządzenia grzewczego. Dla przykładu, jeśli moc ogrzewania wynosi 5,5 kW, potrzebne będzie około 3 kWp mocy fotowoltaiki. To sugeruje zastosowanie dziesięciu paneli o mocy 300 Wp. Wartości te jednak zmieniają się w zależności od potrzeb użytkownika i doboru urządzeń. Panele fotowoltaiczne mogą odpowiadać jedynie za zasilenie pompy ciepła, mogą także produkować prąd dla całego gospodarstwa. Wówczas zapotrzebowanie i ich ilość również wzrosną.
Wielu przyszłych użytkowników zastanawia się, jaki jest koszt fotowoltaiki z pompą ciepła. Mowa tu o wydatku sięgającym około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak zaznaczyć, że tendencje wzrostowe cen energii pozwalają na szacunki mówiące, że inwestycja może zwrócić się nawet już w około siedem lat. Wówczas produkcja będzie dla użytkownika darmowa. Na zwrot inwestycji i jej koszt ma także wpływ to, ile potrzeba paneli do pompy ciepła. Im większa instalacja, tym większa staje się jej cena, a czas, po którym się zwróci, wydłuża się. Dla zasilenia samego ogrzewania wystarczy jednak mniejsza moc i ilość paneli fotowoltaicznych, co także przekłada się na cenę.
Zobacz również:
W przypadku inwestycji w energię elektryczną i grzewczą z odnawialnych źródeł energii, warto wcześniej dokonać wyliczeń. Dzięki temu uda Ci się ocenić opłacalność przedsięwzięcia i lepiej do niego przygotować. Trzeba tu uwzględnić, ile potrzeba paneli do pompy ciepła. Aby to zrobić, należy poznać moc urządzenia grzewczego i wyliczyć potrzebną do jego zasilenia moc fotowoltaiki. Możesz także skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty działającego w branży. Jest to spore udogodnienie. Weź także pod uwagę to, czy panele mają zasilać jedynie ogrzewanie, czy też całe gospodarstwo domowe. Pamiętaj, że instalację można w każdej chwili rozbudować, na przykład, gdy wzrośnie Twoje zapotrzebowanie na prąd.
Zobacz również: