Jak odprowadzić skropliny spod pompy ciepła?

Kondensat jest produktem ubocznym fizycznego procesu, jakim jest skraplanie. W parowniku pompy ciepła dochodzi do schładzania powietrza, gdy temperatura spada poniżej tzw. „punktu rosy” to wydzielają się skropliny w ilości odpowiadającej nadmiarowi pary wodnej. Kondensat to więc skropliny, czyli ciecz taka, jak rosa poranna na trawie czy krople wody na lustrze w łazience.

Czy jest to na pewno pozytywne zjawisko?

Jak najbardziej i producenci pomp ciepła są na nie przygotowani. Kondensacja dla efektywności działania urządzenia jest pozytywna. Proces skraplania 1 kg pary wodnej wydziela dużo energii cieplnej, którą pozyskujemy z odnawialnego źródła. Proces kondensacji to także pozytywny efekt osuszania pomieszczeń w domu. Przyjmuje się, że podczas 1 godziny pracy pompy wodnej wytwarza się około 0,3 – 0,8 l kondensatu.

Czy pompy ciepła są przygotowane na odprowadzanie skroplin?

Producenci zadbali o to, aby w urządzeniu był mechanizm odprowadzania kondensatu. Jest to jedna z podstawowych funkcji. Urządzenia wyposażone są w elementy (wbudowane w mechanizm urządzenia), które służą usuwaniu skroplin. Dzięki tym mechanizmom skropliny spływają z grawitacyjnie.

Dlaczego odprowadzanie skroplin jest tak ważne?

Nagromadzone skropliny mogłyby by doprowadzić do poważnej awarii pompy. W przypadku modeli typu split prawdopodobne doszłoby do zamarznięcia wody, zwłaszcza w zimowym okresie podczas dłuższych przestojów w pracy czy podczas awarii. Z kolei w przypadku modelu typu monoblok wysoce prawdopodobne, ze uszkodzeniu uległaby obudowa pompy. Marznąca woda może doprowadzić do rozsadzenia wymiennika.

Urządzenie odprowadza skropliny na zewnątrz i co dalej ze skroplinami?

Zadaniem użytkownika jest zapewnienie skutecznego odprowadzania kondensatu. Wyróżniamy do tego dwie metody:

– odprowadzanie skroplin do ścieków – metoda jest zalecana, jeśli sprzęt jest zainstalowany we wnętrzu budynku, wówczas odprowadzamy skropliny wprost do kanalizacji ściekowej. Warto zasyfonować odpływ, aby uniknąć przenikania niepożądanego zapachu. Metoda może dotyczyć pomp ciepła typu monoblok (układ chłodniczy w jednej, hermetycznej obudowie) montowanych we wnętrzu budynku;

– odprowadzanie skroplin do gruntu – metoda zalecana w przypadku pomp ciepła typu split, gdy mamy do czynienia z jednostką zewnętrzną, w której znajduje się parownik, sprężarka, zawór rozprężny i wentylator. Urządzenie zazwyczaj ustawiane jest na odpowiednim fundamencie betonowym, z którego wyprowadzana jest pionowa rurka w dół, na około 80 cm, odprowadzając skropliny do gruntu. Miejsce odprowadzania skroplin najczęściej wysypuje się żwirem. Dobrą praktyką, o której warto pamiętać, jest stosowanie środków grzybobójczych do mycia tac skroplin, tuż przed sezonem grzewczym.

Sprawdź również inne artykuły: