Jak połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką?

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to skuteczny sposób na zasilenie urządzenia grzewczego elektrycznością, pochodzącą z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce. Warto wiedzieć, że tego typu rozwiązania są nie tylko wysoko efektywne, ale też nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Ponadto obie technologie mogą być objęte różnorodnymi formami dofinansowania i innymi udogodnieniami wspierającymi OZE. Aby połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką, należy połączyć falownik z urządzeniem grzewczym przez wejście logiczne zasilania PV lub zasilania tanią energią. Wówczas regulator pompy ciepła otrzymuje informację, kiedy powinna zostać podniesiona temperatura lub załadowany zasobnik. Podczas współpracy obu rozwiązań dochodzi do wykorzystania nadwyżki energii elektrycznej w celu zasilenia ogrzewania.

Na czym polega współpraca pompy ciepła z fotowoltaiką?

Trzeba pamiętać, że pompa ciepła wymaga dostępu do energii elektrycznej. Ta może pochodzić z fotowoltaiki, która produkuje prąd wykorzystując w tym celu energię cieplną, pochodzącą ze słońca. Nadwyżka elektryczności trafi do urządzenia odpowiedzialnego za ogrzewanie, dzięki czemu nie będzie ono generowało dodatkowych kosztów w tym zakresie. To korzystne rozwiązanie pozwala na wykorzystanie całkowitego potencjału odnawialnych źródeł energii. Co więcej, zarówno pompa ciepła, jak i instalacja fotowoltaiczna mogą być objęte wsparciem finansowym związanym z przejściem na OZE. To jeden ze sposobów wsparcia funkcjonowania ekologicznych gospodarstw domowych, z których warto skorzystać.

Ile potrzeba paneli fotowoltaicznych do pompy ciepła?

Moc fotowoltaiki, która ma zasilić pompę ciepła, musi być odpowiednio dobrana do jej potrzeb. Trzeba tu uwzględnić m.in. to, czy instalacja będzie generowała prąd dla całego gospodarstwa, czy raczej na wyłączność ogrzewania. Przyjęło się, że na 1 kW mocy grzewczej pompy ciepła dobiera się fotowoltaikę o mocy 0,5-0,8 kWp. Na tej podstawie można dokonać stosownych wyliczeń, które stanowią punkt odniesienia podczas doboru konkretnych rozwiązań. Należy zauważyć, że wartość mocy ogrzewania jest zależna od zapotrzebowania gospodarstwa domowego, co oznacza, że jest to kwestia indywidualna.

Jaka moc przyłączeniowa?

Kolejną istotną kwestią jest moc przyłączeniowa do domu z pompą ciepła i fotowoltaiką. Aby urządzenie grzewcze mogło działać, niezbędne jest odpowiednio mocne przyłącze. Szacuje się, że minimalna wartość wynosi 17 kW. Warto wiedzieć, co właściwie kryje się pod tym określeniem. Moc przyłączeniowa to moc czynna planowana do pobierania lub wprowadzana do sieci energetycznej. Tę wartość określa się w umowie z operatorem.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Jeśli chodzi o pompy ciepła, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zaufanie doświadczonemu producentowi. Do takich należy na przykład Euros Energy. W jego ofercie znajdziesz różnorodne propozycje dostosowane do potrzeb klientów. Euros GEO to kompaktowa pompa ciepła o mocy od 8 kW do 16 kW, która sprawdzi się w domach jednorodzinnych i biurach. Sprawność grzewcza, z jaką mamy tu do czynienia to COP 5, natomiast chłodzenia – EER 7,9. Na uwagę zasługuje także cicha praca, chociaż zalet jest znacznie więcej.

Przeczytaj również inne artykuły: