Przepływ wody w pompie ciepła zależy od oporów instalacji. Może on wynosić 10 l/min, a nawet 50 l/min. Wartość jest zależna od wybranego urządzenia. Trzeba zaznaczyć, że pompa ciepła nie potrzebuje dużego przepływu wody, a zamiast tego niezbędne jest, by był on prawidłowy. Dla przykładu, przy technologii o mocy 9 kW potrzebny będzie wynik 1800 l/h, chociaż nie przez cały sezon grzewczy. Na jego początku wystarczy przepływ mniejszy dwu-, a nawet trzykrotnie mniejszy.
Pojemność zbiornika buforowego powinna wynosić minimalnie 10 l/kW. W przypadku pompy ciepła inwerterowej, na ogół sugeruje się 30-50 l w instalacji. Warto zauważyć, że te wartości są na ogół podawane przez producenta danego rozwiązania grzewczego. Dlatego zawsze należy zapoznać się z dokumentacją, instrukcją i wszelkimi innymi zaleceniami firmy, która jest odpowiedzialna za daną technologię. Możesz także poradzić się fachowca, który będzie odpowiedzialny za wykonanie projektu instalacji. To najbezpieczniejsza opcja, którą warto mieć na uwadze podczas podejmowania decyzji o instalacji. Pompy ciepła nie należy montować na własną rękę, podobnie sprawy mają się z doborem elementów systemu.
Ilość wody w instalacji pompy ciepła można obliczyć w prosty sposób – przyjmuje się, że dla 10 kW mocy potrzebne będzie 100 l pojemności zbiornika buforowego. Analogicznie można mnożyć odmienne od wymienionych parametry. W ten sposób możesz zorientować się w kwestii wymagań ogrzewania, które korzysta z odnawialnych źródeł energii. To pozwoli Ci określić opłacalność i oszacować niezbędne do pokrycia koszty, związane z przejściem na OZE. Zachęcamy jednak do tego, by wszelkie wątpliwości konsultować z fachowcem. Pamiętaj, że za montaż pompy ciepła powinna być odpowiedzialna doświadczona osoba.
Pompa ciepła może służyć nie tylko do regulacji temperatury w budynku, ale też grzania ciepłej wody użytkowej. Jeśli chodzi o niezbędny do tego zasobnik, powinien mieć minimalną pojemność wynoszącą 300 l, wężownicę 0,2 m2/kW mocy grzewczej urządzenia, minimalną klasę energetyczną B, minimalną temperaturę podgrzewu wody 55°C i zabezpieczenie emaliową warstwą ochronną. Warto mieć na uwadze te parametry, jednak dopasować je odpowiednio do swoich potrzeb – nie zawsze wartości minimalne są tymi, które są dla użytkownika najbardziej opłacalne. W przypadku ogrzewania zawsze liczy się indywidualne podejście do wymagań konkretnego budynku.
Przeczytaj również inne wpisy: