Zastanawiasz się, czy w Polsce opłaca się inwestować w fotowoltaikę? Wydaje Ci się, że być może nasłonecznienie nie jest tu wystarczające? Otóż prawda jest taka, że w Polsce nasłonecznienie jest korzystne dla i bardzo równomiernie rozłożone. Wydajność fotowoltaiki w Polsce – wbrew pozorom – jest na wysokim poziomie.

Czym jest nasłonecznienie?

Termin nasłonecznienie oznacza ilość promieniowania słonecznego, inaczej jego natężenie , które dociera na określoną powierzchnię w określonej jednostce czasu. Nasłonecznienie mierzy się w kWh/m2. Najczęściej parametr ten określany jest w rocznym ujęciu. Jest to istotne kryterium decydujące o efektywności fotowoltaiki.

Jak więc kształtuje się nasłonecznienie na terenie Polski?

W Polsce nasłonecznienie – jak wspomnieliśmy – rozkłada się stosunkowo równomiernie, co widać na dostępnych mapach solarnych. Wartości roczne oscylują w granicach 950 – 1160 kWh/m2 na rok. Najlepsze nasłonecznienie pod kątem instalacji fotowoltaicznych ma Polska południowa oraz południowo-wschodnia. Na korzyści z nasłonecznienia nie mogą też narzekać mieszkańcy Polski Centralnej i Wschodniej.

Województwa najbardziej nasłonecznione w Polsce to: województwo podkarpackie, część województwa lubelskiego oraz obszar województwa małopolskiego. Dobrze wypada także Śląsk, Opolszczyzna i wspomniana Polska Centralna. Miasta o największych uzyskach z fotowoltaiki, dzięki nasłonecznianiu to z kolei: Rzeszów, Tarnów, Lublin, Katowice, Kalisz, Opole. Tworzą one czołówkę.

Pamiętajmy, że poziom nasłonecznienia zależy m.in. od:

– lokalizacji geograficznej;

– pory roku;

– długości dnia.

Jak w łatwy sposób sprawdzić nasłonecznienie danego terenu w Polsce?

Polecamy mapy solarne. Dla przykładu na stronie internetowej Geoportal możemy znaleźć interesującą mapę solarną Polski, która obrazuje nasłonecznienie terenu, biorąc pod uwagę takie czynniki jak: topografia, przyrodnicze i poza przyrodnicze elementy zagospodarowania terenu.

Co daje nam analiza nasłonecznienia w Polsce?

Jest ona kluczowa dla inwestycji w fotowoltaikę, pozwala efektywniej wybrać działkę do użytkowania, optymalną lokalizację inwestycji ze względu na potencjał słoneczny.

Przeczytaj również inne artykuły: