Pod jakim kątem panele fotowoltaiczne na gruncie?

Przyjęło się, że optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na gruncie wynosi około 30-40°. Takie nachylenie względem poziomu jest zalecane. Warto wiedzieć, że kąt paneli fotowoltaicznych na gruncie jest tak samo ważny, co kierunek, w jakim są one zwrócone. Mowa tu o wpływie na jakość i efektywność pracy fotowoltaiki. Wyróżniamy promieniowanie bezpośrednie, rozproszone i odbite od gruntu. Najważniejsze w przypadku paneli fotowoltaicznych jest to bezpośrednie. Musi ono padać pod kątem 90°. Co ważne, ma to miejsce jedynie przez krótki czas, a kąt nachylenia może różnić się w zależności od szerokości geograficznej.

Zobacz więcej:

Farmy fotowoltaiczne, panele fotowoltaiczne Power PV

Czy kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych ma znaczenie?

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na gruncie, tak jak i kierunek, w którym są zwrócone, ma wpływ na jakość ich pracy, to jest produkcji energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii – słońca. Dlatego należy wziąć ten aspekt pod uwagę, podczas prac związanych z wykonywaniem instalacji solarnej. Jak wspomnieliśmy optymalny kąt paneli fotowoltaicznych na gruncie będzie różnił się w zależności od szerokości geograficznej. Na północy Polski wynosi on blisko 40°, natomiast na południu – 30-35°.

Zobacz również:

Kąt paneli fotowoltaicznych na gruncie a pora roku

Warto zauważyć, że kąt paneli fotowoltaicznych na gruncie 30° jest optymalną wartością w czasie każdej pory roku. Jeśli z instalacji chcesz korzystać tylko w okresie lata, możesz zastosować nachylenie mające mniejszą wartość. To pozwala na osiąganie optymalnych uzysków energii jedynie w czasie użytkowania, to jest, w czasie wakacji, kiedy występuje największe nasłonecznienie. Jest to dobre rozwiązanie dla domków letniskowych.

Zobacz również:

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na gruncie a kierunek

Kierunek i kąt paneli fotowoltaicznych na gruncie odpowiadają za ich efektywną pracę. Muszą zatem zostać prawidłowo dobrane. Najwydajniejsze są instalacje zwrócone na południe. Z kolei kąt paneli fotowoltaicznych na gruncie powinien sięgać 30-40°. Taki efekt uzyskasz dzięki odpowiedniej konstrukcji, na której ustawione zostaną ogniwa. Ważne jest także zagospodarowanie odpowiedniej przestrzeni, którą mogłaby zająć instalacja.

Skorzystaj ze wsparcia specjalistów

W przypadku doboru kierunku i kąta paneli fotowoltaicznych na gruncie, warto skorzystać z kompleksowego wsparcia specjalisty, który oszacuje optymalne rozwiązania dla instalacji. Dzięki temu zyskasz pewność, że fotowoltaika całkowicie zaspokoi Twoje potrzeby za sprawą maksymalnej wydajności i sprawności. Energia słoneczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego warto rozważyć tego typu inwestycję w niezależność energetyczną. Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na gruncie jest jednym z czynników, które mają wpływ na jej skuteczne uzyskanie. Kompleksowa pomoc fachowca jest znacznym udogodnieniem, które ułatwia proces inwestycji. Panele fotowoltaiczne na gruncie są rozwiązaniem, które można coraz częściej spotkać, jako formę pozyskiwania prądu z odnawialnego źródła energii.

Zobacz także: