Czym różni się pompa ciepła niskotemperaturowa od wysokotemperaturowej?

Jeśli chodzi o pompy ciepła, wyróżnić można wśród nich wiele typów i rodzajów, jeden z podziałów wskazuje na urządzenia nisko- czy wysokotemperaturowe. Pod tymi zagadkowymi nazwami kryją się konkretne różnice, determinujące, które z rozwiązań będzie najlepsze w danym przypadku. W skrócie możemy wspomnieć, że pompa ciepła niskotemperaturowa może działać z ogrzewaniem podłogowym, natomiast druga – wysokotemperaturowa – z tradycyjnymi grzejnikami. To podstawowa różnica, która wynika z technicznych parametrów obu urządzeń.

Co to znaczy pompa niskotemperaturowa?

Pompa ciepła niskotemperaturowa to urządzenie grzewcze, które może działać z systemami o niskich temperaturach zasilania. Do takich możemy zaliczyć ogrzewanie podłogowe – tak zwaną “podłogówkę”, ścienne, czy sufitowe. Jeśli chodzi o optymalną temperaturę w instalacji, powinna ona wynosić 30-40°C. Tego typu pompy ciepła sprawdzą się szczególnie w nowym budownictwie lub w przypadku, w którym możliwy jest gruntowny remont, uwzględniający wymianę systemu grzewczego na odpowiednie.

Kiedy pompa wysokotemperaturowa?

Jeśli planujesz wymianę tradycyjnego kotła na pompę ciepła, jednak z jakichś powodów nie chcesz lub nie możesz przeprowadzić remontu odpowiadającego za montaż ogrzewania podłogowego, dobrym rozwiązaniem będzie urządzenie wysokotemperaturowe. To dlatego, że tego typu technologia może działać z klasycznymi grzejnikami, ponieważ czynnik grzewczy osiąga temperaturę powyżej 50°C. Pompa ciepła wysokotemperaturowa doskonale nadaje się do montażu w starym budownictwie, które zostaje poddane termomodernizacji.

Która pompa ciepła będzie najlepsza?

To, która pompa ciepła – nisko- czy wysokotemperaturowa – będzie najlepsza, jest zależne od indywidualnych potrzeb inwestora. Trzeba uwzględnić m.in. możliwości związane z dostosowaniem budynku. W nowym budownictwie zdecydowanie bardziej opłaca się montować urządzenie niskotemperaturowe, natomiast w starym bez możliwości wymiany grzejników – wysokotemperaturowe. Ważne jest też to, by dom odpowiednio przygotować, to jest zminimalizować utratę ciepła. Dlatego też niezbędna będzie wymiana okien, ocieplenie ścian i uszczelnienie miejsc, które mogłyby oddawać temperaturę na zewnątrz. Takie kroki należy podjąć bez względu na to, jaki rodzaj pompy ciepła jest montowany.

Co jeszcze jest ważne?

Oprócz różnic między pompami ciepła nisko- i wysokotemperaturowymi, trzeba uwzględnić także inne opcje. Przede wszystkim liczy się profesjonalne podejście do montażu, uruchomienia i ewentualnego późniejszego serwisu. Tym powinna zająć się doświadczona osoba. Pomp ciepła nie należy montować na własną rękę. Wśród polecanych urządzeń znajduje się m.in. Euros GEO w wersji kompaktowej. Ta propozycja sprawdzi się w domach jednorodzinnych lub w biurach o mocy grzewczej od 8 kW do 22 kW. Warto wspomnieć o właściwościach, takich jak COP 5, EER 7,9 oraz klasie energetycznej A+++, które świadczą o najwyższej jakości oferowanej przez markę technologii.

Przeczytaj także inne wpisy: