Pompy ciepła dla bloków mieszkalnych

Warto wiedzieć, że wśród dostępnych rozwiązań grzewczych można spotkać także pompy ciepła dla bloków mieszkalnych. Muszą one dysponować odpowiednią mocą, która sprawdzi się w przypadku większych powierzchni. Co jednak istotne to fakt, że temperatura w pojedynczych lokalach może się od siebie różnić w zależności od potrzeb domowników. Jest to także pewne udogodnienie, które idzie w parze z wykorzystaniem pompy ciepła w takich budynkach. Zalet jest zresztą więcej, a zaliczyć do nich możemy na przykład ekologiczność – wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych jest nieszkodliwe dla środowiska naturalnego.

Czy pompa ciepła ogrzeje blok?

Jak już wspomnieliśmy, regulacja temperatury w poszczególnych mieszkaniach odbywa się niezależnie od siebie. Co więcej, pompa ciepła w bloku mieszkalnym pozwala ponadto na ogrzanie całego budynku, pojedynczych lokali lub ich grup, a także osobnych pomieszczeń. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli całkowicie dopasować temperaturę do swoich potrzeb. Pompa ciepła ogrzeje budynek wielorodzinny – blok mieszkalny lub nowoczesny apartamentowiec. Z tego powodu jest to rozwiązanie zdecydowanie godne rozważenia.

Ile kosztuje pompa ciepła do bloku?

Jeśli chodzi o cenę, najtańsza będzie powietrzna pompa ciepła. To rozwiązanie to koszt około kilkudziesięciu tysięcy złotych, natomiast urządzenie gruntowe będzie wiązało się z kwotą wyższą niż koszt modelu powietrznego. Cena ostateczna zależy jednak m.in. od mocy pompy ciepła, którą z kolei dobiera się do powierzchni i zapotrzebowania na energię cieplną. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku odnawialnych źródeł energii, z których korzysta tego typu technologia grzewcza, możliwe jest uzyskanie wsparcia finansowego. Mowa tu o programach dotacyjnych, które stanowią wsparcie dla inwestorów. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi przyznawania pomocy pieniężnej, zwrotów inwestycji i ulg termomodernizacyjnych jeszcze przed rozpoczęciem projektu.

Co w przypadku starego budownictwa?

Zdecydowanie najkorzystniejsze będzie wykorzystanie pompy ciepła jako źródła ogrzewania w nowo-powstałym bloku mieszkalnym. Wówczas będzie można od razu dostosować wszystkie lokale do urządzenia, co wiąże się z niższymi kosztami i mniej skomplikowanymi pracami. Warto wiedzieć, że pompy ciepła niskotemperaturowe współpracują z ogrzewaniem podłogowym, ściennym i sufitowym. Urządzenia wysokotemperaturowe to natomiast te, które nadają się do stosowania przy tradycyjnych grzejnikach. Mimo to najrozsądniej będzie zaplanować rodzaj ogrzewania już na wstępnym etapie projektowania budynku mieszkalnego, by uniknąć późniejszych zmian w jego wyposażeniu, co jest po prostu mało opłacalne i niekomfortowe – zarówno dla inwestora, jak i lokatorów. To, co trzeba podkreślić to jednak fakt, że w przypadku bloków również sprawdzą się pompy ciepła, które pozwalają na dostosowanie temperatury do potrzeb jego mieszkańców. Z tego powodu warto rozważyć ich zastosowanie, które może przynieść cenne korzyści.

Przeczytaj także inne artykuły: