Ogólnie rzecz ujmując, za system hybrydowy grzewczy uważa się taki, który wykorzystuje co najmniej dwa rodzaje paliw czy energii do procesu ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Najczęściej jest to połączenie tradycyjnego źródła ogrzewania – już istniejącego, z nowoczesnym i ekologicznym podejściem. Takie podejście sprawdza się nawet w starszych zabudowaniach, których systemy grzewcze chcemy poddać modernizacji. Hybrydowa pompa ciepła jest korzystna finansowo dla inwestora, bowiem nie generuje konieczności wymiany starego kotła na nowe. Oczywiście warunkiem jest jego bardzo dobry stan techniczny.
Zastosowana w pompie automatyka pozwala na samoistne decydowanie o wykorzystaniu konkretnego źródła energii w danym momencie. Przyświeca mu cel najefektywniejszej, optymalnej i ekonomicznej pracy. Pompa hybrydowa to połączenie pompy powietrze – woda oraz wykorzystania energii odnawialnej z np.: kotłem kondensacyjnym na gaz.
Mechanizm funkcjonowania samej pompy ciepła powietrze – woda można najłatwiej przyrównać i zobrazować pracą lodówki jako przykładu układu chłodniczego. W tym przypadku mamy jednak odwrócony obieg. Pompa nie usuwa powietrza z wnętrza – jak lodówka, tylko usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i oddaje energię do pomieszczeń domu w postaci ciepła.
W zamkniętym obiegu czynnika chłodniczego, poprzez parowanie, skraplanie, sprężanie i na koniec rozprężanie odbywa się więc cykl termodynamiczny. Pompa w ten sposób „wypompowuje” ciepło z poziomu niskotemperaturowego do wysokotemperaturowego i przekazuje do systemu ogrzewania.
Hybrydowa pompa ciepła „automatycznie decyduje” czy w danym momencie najoptymalniej jest, aby działała wyłącznie sama, albo przy współpracy z kotłem lub też aby funkcjonował wyłącznie kocioł.
Pompy hybrydowe rekomendowane są zarówno do nowego budownictwa, ale z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie również podczas modernizacji „starszej” instalacji ogrzewania – jak już wspomnieliśmy.
Za wyborem pompy hybrydowej przemawiają głównie dwa czynniki:
– ekonomiczny, czyli oszczędnościowe rozwiązanie na każdą porę roku oraz gwarancja ciągłości dostarczania ciepła w pożądanych wartościach;
– ekologiczny, czyli znacząca redukcja CO2, wykorzystanie energii odnawialnej.
Sprawdź także: