Fotowoltaika na gruncie sprawdzi się w przypadku, gdy dach jest zwrócony w stronę północną, ma małe nachylenie, lub jest zacieniony. Takie rozwiązanie pozwala na możliwość wyboru ukierunkowania paneli, sprawia także, że łatwiej je utrzymać w czystości. Sam montaż instalacji na ziemi jest bardziej komfortowy, podobnie jak jej późniejsza konserwacja. Przy okazji warto wspomnieć, że fotowoltaika o mocy do 50 kW nie wymaga pozwolenia na postawienie konstrukcji na gruncie.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że instalacja fotowoltaiczna montowana na ziemi jest droższa od tego, która znajduje się na dachu. Zdarza się, że przed jej położeniem trzeba wyciąć drzewo, które rzuca cień lub położyć deskowanie. Mowa tu o odpowiednim przygotowaniem posesji pod fotowoltaikę. Zwróć także uwagę na konieczność wykorzystania stosownej konstrukcji, na której będą znajdować się panele. Tutaj warto wspomnieć również o konieczności zagospodarowania odpowiedniego miejsca.
Panele fotowoltaiczne na gruncie montuje się na specjalnych stelażach. Te z kolei są zrobione najczęściej z ocynkowanej stali i aluminium. Taka konstrukcja doskonale nadaje się do umieszczenia na gruncie. Bez wątpienia użytkownicy docenią to, że wówczas można ustawić fotowoltaikę w odpowiednim kierunku. Zwykle podaje się południe, jako idealną stronę umiejscowienia, jednak w niektórych przypadkach sprawdzi się też wschód. W tej kwestii pomocy udzieli Ci fachowiec odpowiedzialny za montaż paneli.
Dobrą wiadomością jest to, że fotowoltaika na gruncie o mocy do 50 kW nie wymaga zgłoszenia, ani uzyskania zgody na budowę. Podobnie sprawy mają się z instalacją umiejscowioną na dachu. Tego typu rozwiązanie jest na tyle uniwersalne, że sprawdzi się nawet w przypadku niektórych przedsiębiorstw, którym zależy na ekologicznym i ekonomicznym pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Tutaj wykorzystywane jest słońce, które jest niewyczerpalne, skąd jego zaklasyfikowane do OZE.
W przypadku fotowoltaiki możemy mówić o wymaganiach wynikających z prawa budowlanego. Oznacza to, że odległość instalacji od granicy działki powinna sięgać czterech metrów. Dlatego tak istotne jest zagospodarowanie odpowiedniej przestrzeni i porządne zaplanowanie całej inwestycji. W sytuacji, gdy jest się właścicielem sporej posesji, nie powinno być z tym problemu. Co ważne, zawsze instalację powinien poprzedzić projekt, który pokaże, gdzie najlepiej będzie ją umiejscowić. Często w jego następstwie trzeba dostosować działkę, na przykład usunąć źródła zacienienia.
Sprawdź również inne artykuły: