Pompa ciepła może słabo grzać w momencie, gdy zastosowana została zbyt mała wężownica. Wówczas czynnik grzewczy nie zostaje wystarczająco schłodzony, co jest spowodowane przez problem z odbieraniem ciepła. Warto jednak zaznaczyć, że wpływ na jakość pracy ogrzewania ma także ogólne przystosowanie budynku do danego rozwiązania, w tym przypadku – pompy ciepła. Termomodernizacja jest tutaj aspektem kluczowym, szczególnie w momencie, gdy mówimy o starym budownictwie. Nowopowstałe domy mogą być od razu dostosowane, co wiąże się z większymi korzyściami ekonomicznymi.
Przede wszystkim, przed montażem pompy ciepła i przejściem na odnawialne źródła energii służące do ogrzewania domu, należy przystosować dom do takiej technologii. Oznacza to, że trzeba ocieplić ściany, dach, wymienić okna i drzwi na takie, które nie oddają ciepła. Co ciekawe, chociaż większość pomp ciepła działa w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, dostępne są urządzenia wysokotemperaturowe dostosowane do tradycyjnych grzejników. Oznacza to, że nie zawsze konieczna jest ich wymiana, czasem lepszym rozwiązaniem może okazać się wybór niepopularnego rozwiązania.
Pośrednim rozwiązaniem problemów z tym, że pompa ciepła nie grzeje tak, jak tego oczekujesz, może być zamknięcie nieużywanych pomieszczeń. Podobnie sprawy mają się z otworami oddającymi ciepło do góry. Tego typu metody są proste i mało kosztowne, dlatego warto rozważyć wprowadzenie ich do codziennego użytku, jednak nie rozwiązują one ostatecznie problemu, a niwelują jego skutki. Powodem może być także źle dobrana moc pompy, która zwyczajnie jest zbyt mało wydajna. Zauważ, że pompa daje tyle ciepła, ile energii cieplnej oddaje do otoczenia budynek. To pokazuje, jak istotne jest jego przystosowanie. Jeśli to i inne sposoby, w tym te “domowe” nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, rozważ zgłoszenie nieprawidłowości do autoryzowanego serwisu. Nowoczesne urządzenia grzewcze mają wieloletnią gwarancję, dlatego z pewnością uda się pozbyć ewentualnej usterki, czego dokonają specjaliści.
Jeśli sposoby mające na celu poprawę jakości grzania przez pompę ciepła zawodzą, zwróć się do fachowca z branży. Poważniejsze naprawy powinny być zawsze przeprowadzane przez profesjonalistę, najlepiej doświadczonego z produktami danej firmy. Wówczas zyskasz pewność, że problem zostanie rozwiązany. W większości przypadków jest to jak najbardziej możliwe, często nawet w ramach posiadanej gwarancji. To, że pompa ciepła słabo grzeje, nie oznacza od razu, że trzeba ją wymienić. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wina może leżeć po stronie wężownicy. Inną przyczyną może być zbytnie oddawanie energii cieplnej przez dom. Dlatego zachęcamy do rozważenia każdej możliwej ewentualności, co znacznie przyśpieszy proces naprawy i tym samym – pozwoli Ci cieszyć się z optymalnej temperatury.
Przeczytaj również inne wpisy, oraz porady: