Pompa ciepła monoblokowa pracująca na zewnątrz narażona jest na ryzyko zamrożenia urządzenia. Należy ją przed tym chronić, zwłaszcza w przypadku zaistnienia przerwy w jej pracy w okresie zimowym. Najczęściej tego typu pompy ciepła montowane są na zewnątrz ze względów akustycznych i zajmowanego miejsca.
Pompa ciepła typu monoblok posiada układ chłodniczy, który w przypadku jej instalacji poza obiektem, znajduje się na zewnątrz i narażony jest na oddziaływanie niskich temperatur. Największe zagrożenie do jej zamarznięcia występuje, gdy nastąpi przerwa w jej zasilaniu, np.: wyjazd użytkowników z domu na kilka dni czy też awaria, przerwa w zasilaniu.
Jak wówczas pompie ciepła zagraża mróz? Woda znajdująca się w wymienniku urządzenia może wówczas zamarznąć i rozsadzić wymiennik, dochodzi do awarii pompy.
Należy zapewnić odpowiednią ochronę instalacji wodnej. Zazwyczaj jest to odcinek instalacji zrobiony z rur preizolowanych, które umożliwiają pompie pracę przy niskich temperaturach. Może to jednak okazać się niewystarczające, więc warto zastosować dodatkową ochronę pompy:
Pompę typu monoblok możemy wyposażyć w tzw. płyn niskozamarzający, inaczej zwany glikolem. Wypełnienie nim całej instalacji zazwyczaj jest stosunkowo kosztowne, dlatego najczęściej wykorzystuje się dodatkowy wymiennik woda/glikol i wypełnia się glikolem instalację po stronnie pompy ciepła.
Zobacz także inne artykuły: