Czy wspólnota mieszkaniowa może sprzedawać prąd?

Warto pochylić się głębiej nad tym, kto w ogóle może w Polsce sprzedawać prąd. Otóż prawo przewiduje, że taka możliwość należy się właścicielowi budynku, na którym zamontowane są panele fotowoltaiczne, jak również przedsiębiorstwa i gospodarstwa rolne, które są zasilane energią słoneczną. Oznacza to, że również wspólnota mieszkaniowa ma takie prawo. Zdecydowanie warto rozważyć tę ewentualność, szczególnie że znacznie zwiększa opłacalność inwestycji, która dodatkowo może zostać

objęta dofinansowaniem lub ulgą termomodernizacyjną, co znacznie zmniejsza koszty. Dobrą wiadomością jest to, że wspólnota mieszkaniowa może sprzedawać prąd. To jeszcze bardziej zwiększa opłacalność inwestycji takich jednostek komunalnych w energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Do tych możemy zaliczyć m.in. fotowoltaikę, która cieszy się coraz większą popularnością. Warto dodać, że cena sprzedaży prądu jest obecnie wyższa niż jego zakupu. To pokazuje, jak bardzo opłacalna jest ta inwestycja, nawet pomimo zmian w sposobie rozliczania, które teraz odbywa się na zasadzie net-billingu.

Na czym polega sprzedaż prądu?

W przypadku farm fotowoltaicznych sprzedaż prądu przeprowadza się na zasadzie systemu aukcyjnego. Te aukcje organizowane są przez Urząd Regulacji Energetyki. Można także sprzedawać prąd po zawarciu umowy cywilnoprawnej. W tym przypadku należy zadbać o zawarcie w niej takich elementów jak:

– harmonogram dostaw,

– warunki płatności,

– kary za opóźnienia w dostawie lub niską moc.

Dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie?

Sprzedaż nadwyżki prądu z fotowoltaiki zdecydowanie zmniejsza koszty związane z eksploatacją. Jest to ogromny atut zarówno dla prosumentów prywatnych, firm, gospodarstw rolnych, jak i właśnie wspólnot mieszkaniowych.

Jak już wspomnieliśmy, cena sprzedaży energii elektrycznej jest wyższa niż jej kupna. Nadal jednak trzeba pamiętać, że fotowoltaika to dobra inwestycja, która przynosi o kilkadziesiąt procent mniejsze koszta eksploatacyjne w porównaniu do wykorzystywania prądu z sieci. Wartości te wahają się pomiędzy 70% i 90% w zależności od tego, czy wykorzystywany jest magazyn energii, czy też nie.

Co z dofinansowaniem?

Inwestycja w fotowoltaikę może zostać objęta dofinansowaniem lub ulgą termomodernizacyjną. Ten fakt również korzystnie wpływa na opłacalność wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych, w tym przypadku – ze słońca. Ważne jest to, że moc instalacji zostanie dobrana tak, by wystarczyła potrzebom mieszkańców, z kolei nadmiar prądu będzie mógł zostać odsprzedany po zawarciu stosownej umowy. Jak najbardziej, uwzględnione zostaną ewentualne zmiany wymagań dotyczących wykorzystania prądu. W tym pomocne są stosowne wyliczenia. Warto pamiętać, że instalację fotowoltaiczną można też rozbudować. Te wszystkie aspekty zdecydowanie zachęcają, do zastanowienia się nad sprzedażą prądu przez wspólnotę mieszkaniową, która w ten sposób zmniejszy koszta stosowania energii elektrycznej przez mieszkańców.

 

Zobacz także inne wpisy: