Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników? Co mogą zyskać w 2023 roku na inwestycji w fotowoltaikę?

Rok 2023 pokazuje, jak bardzo uciążliwy jest dla rolników wzrost cen, w tym wzrost cen energii elektrycznej. Rolnicy mogą korzystać z ulgowej stawki za prąd, ale do określonych limitów rocznie. Po ich przekroczeniu przestają korzystać z preferencyjnej stawki. Okazuje się więc, że zamrożenie cen i ich obniżona stawka mogą okazać się niewystarczająca, w świetle obecnej sytuacji rolników.

Sposobem na polepszenie sytuacji kosztowej rolników jest instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie rolnym, która pozwoli na oszczędności z wykorzystania energii, a tym samym na poprawę budżetu gospodarstwa domowego. Dzięki tej instalacji wydatki mogą ograniczyć się nawet o 60-70%.

Jakie przewidziane są formy dofinansowania fotowoltaiki?

Pierwszą możliwością jest odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego. Rolnicy zgodnie z przepisami szczegółowymi mogą odliczyć od podatku 25% odpowiednio udokumentowanych kosztów. Okres dokonywania odliczeń to nawet 15 lat. Koszty te obejmują omawianą instalację fotowoltaiczną.

Inne formy dofinansowania fotowoltaiki dla rolników to m.in.:

– Agroenergia 2022/2023 – program dedykowany właścicielom i dzierżawcą użytków rolnych. Obejmuje swym zakresem m.in. fotowoltaikę. Dotyczy przyszłych inwestycji, czyli tych nie rozpoczętych jeszcze przed zakwalifikowaniem się inwestycji do tego projektu. Nie dotyczy modernizacji instalacji, wyłącznie stworzenia nowej instalacji, nie można łączyć go z Programem Czyste Powietrze czy Agroenergia; zakłada dofinansowanie do 20 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, uzależnionych od mocy planowanej instalacji;

– Program Mój Prąd – ogólnopolski program dofinasowania mikroinstalacji fotowoltaicznych, na zakup i montaż instalacji oraz urządzeń dodatkowych, rownież obejmuje rolników jako beneficjentów; obecnie w 2023 roku trwa już piąta edycja programu, możliwość uzyskania dofinansowania bezzwrotnego do 50% kwalifikowanych, poniesionych nakładów;

– Program Modernizacja Gospodarstw Rolnych i obszar „F”. Celem inwestycji w obszarze „F” zwanym „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” jest wspieranie efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii na potrzeby własne gospodarstwa rolnego. Pozyskane środki można przeznaczyć m.in. na zakup i montaż mikroinstalacji PV; nawet do 50-60% zwrotu kwalifikowanych kosztów;

– Program „Energia na wsi” – beneficjentem może być każdy rolnik, przeznaczony jest na finansowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich; forma to pożyczka na preferencyjnych warunkach lub dotacja bezzwrotna; kwota alokacji dla dofinansowania w formie dotacji i pożyczki to nawet do 1 000 000 tys. zł.

Szczegóły wszystkich poszczególnych programów pomocowych na dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników każdorazowo znajdziemy na stronie internetowej, dedykowanej konkretnemu projektowi, a także na stronie www.gov.pl.

Dostępne są tam szczegółowe wytyczne dla beneficjentów, warunki, kwoty, wnioski i inne dokumenty, a także tryb realizacji dofinansowania oraz doprecyzowanie/lista kosztów kwalifikowanych.

Przeczytaj również inne porady: