Gdzie lepiej fotowoltaika - na dachu, czy na ziemi?

Zasadniczo, najlepszym rozwiązaniem jest fotowoltaika na dachu, o ile jest on skierowany na południe, a w jego obrębie nie ma znacznego zacienienia. Ważna jest także powierzchnia, na której ma zostać zamontowana instalacja. W momencie, gdy dach nie spełnia powyższych wymagań, rozsądniej będzie zdecydować się na konstrukcję ustawioną na ziemi. Wówczas możesz spodziewać się większej efektywności, na której zależy każdemu, kto inwestuje w odnawialne źródła energii, do których należy słońce.

Kiedy montować fotowoltaikę na gruncie?

Fotowoltaikę na ziemi warto montować, kiedy dach jest skierowany na północ lub w jego zasięgu pojawia się regularnie cień. Wówczas może okazać się, że instalacja nie będzie działać tak, jak powinna, to jest, nie będzie generowała wystarczająco dużo prądu. Warto wspomnieć, że instalacja fotowoltaiczna na gruncie niesie ze sobą zalety, takie jak możliwość zmiany kierunku, czy łatwiejsze utrzymanie w czystości. Dzięki temu również można wpłynąć na efektywność jej pracy. Dlatego, jeśli nie możesz umieścić paneli na dachu, nie musisz się martwić – Twoja posesja to także dobry wybór, a czasem wręcz nawet lepszy.

Dlaczego warto montować instalację fotowoltaiczną na dachu?

Montaż paneli na dachu niesie ze sobą tę zaletę, że możesz zaoszczędzić miejsce w swoim ogrodzie, które możesz wykorzystać na inne sposoby. Dlatego jest to jedna z najczęstszych decyzji osób inwestujących w odnawialne źródła energii. Pamiętaj jednak o tym, że niezależnie od tego, gdzie stanie konstrukcja, muszą zaistnieć optymalne warunki do jej pracy. Przede wszystkim w obrębie instalacji nie powinien występować cień, który mogą powodować m.in. drzewa i inne budynki. Istotne jest także skierowanie w stronę południową.

Jaki kierunek paneli?

Najczęstszym wyborem jest ukierunkowanie paneli fotowoltaicznych w stronę południa. Zdarza się jednak, że montuje się je odwrócone na wschód. Ta kwestia również może okazać się istotna podczas podejmowania decyzji o miejscu montażu instalacji. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, konstrukcja na gruncie daje tę możliwość, że można zmieniać jej kierunek, co wzmacnia efektywność. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań, dach często okazuje się lepszym wyborem.

Jakie są przeciwwskazania?

W przypadku instalacji na dachu przeciwwskazaniem może okazać się jego zły stan. Wówczas konieczny może okazać się remont, co często znacznie zwiększa wymagany nakład finansowy i tym samym – okazuje się nieekonomiczne. Natomiast zarówno w tym przypadku, jak i w kwestii fotowoltaiki na ziemi problemem może okazać się brak wystarczającej przestrzeni i wspomniane już zacienienie. Jeśli okaże się, że na posesji nie ma wystarczająco dużo miejsca, lub jest Ci ono niezbędne, lepiej postawić na montaż na poszyciu dachowym. Analogicznie sprawy mają się, gdy to tam przestrzeń jest zbyt mała.

Sprawdź również inne treści: