Pompa ciepła wytrzymuje w większości przypadków 100 000 godzin pracy i 50 000 startów. Jej żywotność określa żywotność sprężarki, która jest wykorzystana w urządzeniu, jednak trzeba wziąć pod uwagę także samą instalację. Co ciekawe, średni roczny czas pracy ogrzewania to 2000-3000 godzin. Jeśli chodzi o optymalną liczbę załączeń, możemy mówić tu o 2500 razów. Pamiętaj, że każda pompa ciepła jest objęta wieloletnią gwarancją, co oznacza, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów, możesz zgłosić się do autoryzowanego serwisu, którego pracownicy postarają się je rozwiązać.
Szacowaną żywotność pompy ciepła możemy podać także w latach. W tym przypadku wartość ta wynosi około 20 lat Jest to naprawdę długi czas, kiedy możesz w pełni korzystać z właściwości ogrzewania. To pokazuje, jak bardzo opłacalna przez wzgląd na długość pracy jest inwestycja w pompę ciepła. Bez względu na to, czy poda się żywotność w latach, czy ilości cykli, łatwo można zauważyć, że mowa tu o długim użytkowaniu. Trzeba jednak pamiętać o corocznym przeglądzie ogrzewania, które przyda się w przypadku gwarancji. Jednocześnie w ten sposób uda się w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowania urządzenia grzewczego.
Warto pamiętać, że pompa ciepła powinna pracować w ciągu roku przez 1800-2500 godzin. Dlatego też nie należy oczekiwać jej nieustannego działania. Co jednak trzeba zauważyć to to, że urządzenie włącza się i wyłącza automatycznie. Z tego powodu nie musisz martwić się o konieczność jego uruchomienia. Pamiętaj o tym, że jeśli dochodzi do tego zbyt często, to jest więcej niż 2-3 na godzinę, może to oznaczać, że wystąpiła awaria. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie usterki do fachowca, który naprawi ją w profesjonalny sposób.
Wybierając pompę ciepła, warto zwrócić uwagę nie tylko na zapewnienia producenta, co do jej żywotności, ale też inne kluczowe parametry. Do tych należy sprawność grzewcza COP, chłodzenie EER, klasa energetyczna, głośność. Pamiętaj o tym, że moc urządzenia musi być dobrana właściwie do potrzeb budynku, co można wyliczyć prostym działaniem matematycznym. Ogromnym ułatwieniem jest w tym momencie wsparcie profesjonalisty, który pomoże Ci dobrać pompę ciepła. Dzięki temu nie musisz osobiście wyliczać parametrów, jednak zachęcamy do zrobienia tego, jeśli jesteś na etapie planowania inwestycji i chcesz wstępnie zorientować się co do swoich potrzeb.
Wśród naszych propozycji dla domów prywatnych znajdziesz np. pompę ciepła typu glikol-woda Euros GEO. Ta opcja jest idealna do małych obiektów o zapotrzebowaniu na moc grzewczą od 8 do 22 kW. Mamy tu do czynienia z COP 5 i EER 7,9. Klasa energetyczna tego modelu to A+++. Na uwagę zasługuje także cicha praca, która utrzymuje się na poziomie 42 dB. Jeśli szukasz niezawodnej technologii do ogrzewania i chłodzenia budynku oraz grzania ciepłej wody użytkowej, to rozwiązanie z pewnością zaspokoi Twoje potrzeby.
Zobacz również inne wpisy: