Kto może założyć farmę fotowoltaiczną?

W odpowiedzi na pytanie, kto może założyć farmę fotowoltaiczną, należy wspomnieć, że przede wszystkim jest to zależne od otrzymania stosownej koncesji. Proces inwestycji jest szczegółowo określony, dlatego warto się z nim zaznajomić przed podjęciem decyzji. Na początku trzeba uzyskać promesę koncesji, przyjmowanej przez terenowy oddział Urzędu Regulacji Energetyki. Kiedy zdobędziesz koncesję na wytwarzanie elektryczności, co jest następstwem działań wspomnianych wcześniej, musisz także otrzymać pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej od Urzędu Wojewódzkiego.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej?

Warto wiedzieć, że konstrukcja fotowoltaiczna o mocy zainstalowanej elektrycznej, która nie przekracza 50 kW, nie wymaga uzyskania pozwolenia i zgłoszenia prac budowlanych. Dlatego inwestycję trzeba zaplanować pod każdym względem, aby dopełnić wszystkich wymagań i zaleceń prawnych. Ten, kto może założyć farmę fotowoltaiczną, czyli osoba z koncesją powinna dopilnować zgodności z obowiązującymi zasadami. Na szczęście, możesz zasięgnąć informacji w tym zakresie podczas rozmów z konsultantem na temat przebiegu inwestycji.

Ile wynosi podatek od farmy fotowoltaicznej?

Chcąc inwestować w farmę może interesować Cię, ile wynosi podatek od takiej inwestycji. Otóż trzeba wyjaśnić, że panel fotowoltaiczny stoi na słupie, który jest traktowany jako część budowlana. Oznacza to, że podlega on podatkowi od nieruchomości, który wynosi 2% wartości. Zdecydowanie, ten kto może założyć farmę fotowoltaiczną, powinien być tego świadomy.

Czy sąsiad może zablokować budowę farmy fotowoltaicznej?

Jeśli mierzysz się także z pomysłem budowy farmy fotowoltaicznej, może Cię również ciekawić kwestia zgody sąsiadów na inwestycję. Warto wiedzieć, że tego typu instalacje są urządzeniami infrastruktury technicznej i nie muszą spełniać warunków dobrego sąsiedztwa oraz dostępu do drogi publicznej. Dlatego też nie jest to powód, do zablokowania inwestycji. Bez wątpienia, dla osoby, która może założyć farmę fotowoltaiczną, jest to dobra wiadomość, która ułatwia podjęcie decyzji. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że instalacja wymaga odpowiedniej przestrzeni, na której zmieszczą się panele, które wystarczą do opłacalnej produkcji energii na sprzedaż.

O czym warto pamiętać?

Odpowiadając na pytanie, kto może założyć farmę fotowoltaiczną, warto pamiętać, że wymagania i regulacje prawne mogą ulec zmianie. Dlatego zachęcamy do regularnego odświeżania wiedzy w tym zakresie. Szczególnie na etapie planowania inwestycji, należy porządnie się zorientować w tym aspekcie. Osoba, która może założyć farmę fotowoltaiczną, musi otrzymać stosowną koncesję. To jednak nie wszystko. Niezbędne do sprzedaży energii jest także uczestnictwo w aukcji OZE i zaproponowanie najkorzystniejszej oferty. Wówczas przedsięwzięcie dochodzi do skutku, a Ty możesz rozpocząć produkcję prądu i przekazywanie jej konsumentom.

Sprawdź także: