Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła?

Przyjmuje się, że powietrzna pompa ciepła zużywa około 2-3 tysiące kWh na każde 100 m2. Do tej wartości należy doliczyć dodatkowe 1000 kWh na potrzeby grzania ciepłej wody użytkowej. Są to jednak dane uśrednione, dlatego faktyczne zapotrzebowanie może się różnić. Wpływ na ten aspekt wywiera m.in. temperatura utrzymywana w budynku i stopień jego dostosowania. Dom należy bowiem przygotować do pracy pompy ciepła. Mowa tu o wymianie okien i drzwi, ociepleniu ścian i dachu. Co warto podkreślić, w większości przypadków zaleca się ogrzewanie podłogowe, jednak dostępne są urządzenia grzewcze wysokotemperaturowe, które pracują z tradycyjnymi grzejnikami.w

Ile prądu zużywa pompa ciepła w zimie?

W zimie zapotrzebowanie na energię elektryczną każdej pompy ciepła, w tym powietrznej ulega zwiększeniu. Wynika to przede wszystkim z niskich temperatur panujących na zewnątrz. Wówczas również urządzenie pracuje intensywniej, co wiąże się z wykorzystaniem większej ilości prądu. Średnie zużycie prądu w sezonie grzewczym waha się przedziale 3800-4200 kWh. Oznacza to także większe wydatki finansowe, które jednak nadal pozostają opłacalne. Szczególnie jeśli ogrzewanie będzie zasilane energią ze źródeł odnawialnych, którą może dostarczyć na przykład instalacja fotowoltaiczna. Panele mogą służyć jedynie do zasilenia pompy, co znacznie zwiększa jej ekonomiczność.

Dlaczego pompa ciepła zużywa dużo prądu?

Nieodpowiednio dobrane urządzenie, wadliwa instalacja lub błędne szacunki – to powody, dla których pompa ciepła może zużywać większą dozę energii elektrycznej, niż oczekiwano. Dlatego tak istotne jest to, by jej dobór i montaż powierzyć osobie z doświadczeniem w branży. Trzeba zaznaczyć, że powietrzna pompa ciepła zostanie dopasowana do zapotrzebowania na ciepło danego budynku z pewnym zapasem. Ma to na celu zaspokojenie wymagań użytkowników w momencie, gdy te ulegną zmianie. Te wartości zostaną jednak uwzględnione w szacunkach, dlatego zużycie prądu zostanie przedstawione w przybliżeniu i nie powinno stanowić większego zaskoczenia.

Warto zaufać specjaliście

Research na własną rękę może pomóc Ci w podjęciu decyzji. Z tego względu zachęcamy do jego przeprowadzenia. Mimo to w ostatecznym doborze powietrznej pompy ciepła, jej mocy, producenta powinien wesprzeć Cię doświadczony konsultant. To on przeprowadzi stosowne szacunki zgodnie z wszystkimi wytycznymi. Wówczas zobaczysz najrzetelniejsze przewidywania obejmujące zużycie prądu i koszty z tym związane. Dlatego jest to niezwykle istotna kwestia, podobnie jak profesjonalny montaż. Ustal dokładnie kwestie parametrów, w tym sprawność grzewczą i chłodniczą, moc, czy klasę energetyczną. Rozważ także ewentualne zasilanie pompy przez instalację fotowoltaiczną, co zwiększy jej ekonomiczność.

Zobacz również: