Inwestycja w panele fotowoltaiczne powoduje, że mnożą się pytania o jej efektywność, opłacalność i wykorzystanie w Polce. Mieszkamy w klimacie umiarkowanym i wielu z nas pewnie zastanawia się, czy jest to dobre położenie geograficzne względem fotowoltaiki? Czy opłaca się inwestować?
Pomimo wielu przekonań, w Polce jak najbardziej warto inwestować w fotowoltaikę. Wydajność paneli w skali rozliczeń całego roku wypada bardzo korzystnie. Oczywiście instalacja fotowoltaiczna działa najlepiej, jeśli wystawiona jest na naświetlenie promieniami słonecznymi. Nie oznacza to jednak, że upały są najlepszą pogodą dla produkcji energii elektrycznej. Warto pamiętać, że sprawność modułów maleje wraz ze wzrostem ich temperatury i odwrotnie. Oznacza to, że teoretycznie najlepsze warunki dla produkcji energii odnawialnej to chłodne dni, acz słoneczne i bez zachmurzenia.
W przypadku Polski najmniej energii fotowoltaika produkuje zimą, zwłaszcza w miesiącu grudniu i styczniu. Jest to związane z tym, że dzień jest krótszy – słońce świeci krócej, ale też mniej intensywniej. Wiele jest pochmurnych dni.
Ilość produkowanej energii przez fotowoltaikę określa się w kilowatogodzinach. W czasie letnim instalacja jest w stanie wyprodukować nawet 180 kWh, podczas gdy w styczniu-lutym ta wielkość spada do poziomu około 60 kWh.
Kolejne pytanie, które nasuwa się potencjalnym inwestorom. Wiemy już jak to wygląda w zimnym sezonie roku, tylko jak rzecz ma się w nocy? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie generować energii po zmroku. Oznacza to bowiem, że została szczelnie przysłonięta, nie dochodzą promienie słoneczne, bo ich po prostu nie ma.
Wnioskując dalej warto pamiętać o tym, aby instalacja nie była nigdy zlokalizowana w zacienionych miejscach (np.: cień drzew, czy dachu sąsiadującego budynku), a w okresie jesiennym oraz zimowym nie była pokryta warstwą, np.: liści czy śniegu. Należy regularnie oczyszczać moduły fotowoltaiczne, bo to rzutuje wprost na ich efektywność. Jeśli panele są odśnieżone i zimą świeci słońce, to oczywiście wówczas instalacja będzie wytwarzać energię elektryczną. Będzie jej mniej, niż w ciepłym sezonie, ale produkcja się pojawi.
Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej warto pamiętać o:
– kierunku ułożenia paneli względem światła naturalnego, najlepiej zakładać panele od południowej strony;
– kącie nachylenia paneli – przyjmuje się za najbardziej optymalne nachylenie to te na poziomie 30-35 stopni;
– miejscu montażu paneli – przestrzeń jak najbardziej odsłonięta, nawet kominy na dachu czy anteny mogą utrudnić dostęp światła słonecznego do modułów.
Pamiętajmy, że w Polce około 90% instalacji fotowoltaiki to systemy tzw. on-grid. Oznacza to, że instalacje są połączone z siecią publiczną. Współpracuje z operatorami energetycznymi. Dzięki temu produkowane nadwyżki w okresach wzmożonej produkcji są odprowadzane do sieci, a w okresie zimy odbierane przez prosumentów, aby uzupełnić niedobór z bieżącej produkcji fotowoltaiki.
Sprawdź również: