Każda pompa ciepła wymaga odpowiedniego podłoża, które precyzyjnie zawsze określone jest przez producenta urządzenia. Dla pomp ciepła typu powietrze-woda wymagany jest fundament, bowiem jednostka zewnętrzna znajduje się na zewnątrz obiektu, w odpowiedniej odległości od budynku i od gruntu.
Najważniejsze funkcjonalności fundamentu pod pompę ciepła to:
– ochrona wymiennika przed warstwą śniegu i zanurzeniem w niej;
– zabezpieczenie pompy przed zamarzaniem, odizolowanie jej od gruntu;
– zabezpieczenie pompy przed warstwą liści;
– zabezpieczenie pompy przed zapadaniem się w grunt; stabilizacja ustawienia pompy;
– odprowadzanie drgań pompy;
– odprowadzanie skroplin z pompy ciepła, czyli wilgoci w postaci cieczy: do gruntu lub do kanału ściekowego. Umożliwienie skutecznego grawitacyjnego ich odprowadzenia.
Powinien być umieszczony w określonej (najczęściej przez producenta) odległości od ziemi. W Polskich warunkach jest to zazwyczaj 30-40 cm. Jest to granica przymarzania. Dodatkowo powinien znajdować się w zakładanej odległości od ścian budynku. Zazwyczaj jest to odległość 30-40 cm, a nawet czasem minimalna – 25 cm. Odległość nie pozostaje bez znaczenia dla pracy pompy – zbyt duża odległość od budynku, zmniejsza jej efektywność.
Górna część fundamentu, na której stoi pompa powinna równać się poziomowi 0 otaczającego gruntu. Z fundamentu zazwyczaj wyprowadza się pionowo w dół rurę (średnica około 75 mm) do odprowadzania skroplin. Miejsce wprowadzenia rury, odprowadzania skroplin należy wysypać najlepiej żwirem.
Najczęściej taki fundament wykonuje się z betonu, mamy pewność, ze utrzyma ciężar pompy. Możemy wykorzystać gotowy fundament, albo też wykorzystać szalunek i wylać beton.
Inną metodą jest ustawienie pompy ciepła na metalowym stelażu, unieruchomionym częściowo na betonowym postumencie.
Zobacz również inne artykuły: