Jak powinien wyglądać fundament pod pompę ciepła?

Każda pompa ciepła wymaga odpowiedniego podłoża, które precyzyjnie zawsze określone jest przez producenta urządzenia. Dla pomp ciepła typu powietrze-woda wymagany jest fundament, bowiem jednostka zewnętrzna znajduje się na zewnątrz obiektu, w odpowiedniej odległości od budynku i od gruntu.

Dlaczego tak ważny jest fundament pod pompę ciepła?

Najważniejsze funkcjonalności fundamentu pod pompę ciepła to:

– ochrona wymiennika przed warstwą śniegu i zanurzeniem w niej;

– zabezpieczenie pompy przed zamarzaniem, odizolowanie jej od gruntu;

– zabezpieczenie pompy przed warstwą liści;

– zabezpieczenie pompy przed zapadaniem się w grunt; stabilizacja ustawienia pompy;

– odprowadzanie drgań pompy;

– odprowadzanie skroplin z pompy ciepła, czyli wilgoci w postaci cieczy: do gruntu lub do kanału ściekowego. Umożliwienie skutecznego grawitacyjnego ich odprowadzenia.

Czym charakteryzuje się fundament pod pompę ciepła?

Powinien być umieszczony w określonej (najczęściej przez producenta) odległości od ziemi. W Polskich warunkach jest to zazwyczaj 30-40 cm. Jest to granica przymarzania. Dodatkowo powinien znajdować się w zakładanej odległości od ścian budynku. Zazwyczaj jest to odległość 30-40 cm, a nawet czasem minimalna – 25 cm. Odległość nie pozostaje bez znaczenia dla pracy pompy – zbyt duża odległość od budynku, zmniejsza jej efektywność.

Górna część fundamentu, na której stoi pompa powinna równać się poziomowi 0 otaczającego gruntu. Z fundamentu zazwyczaj wyprowadza się pionowo w dół rurę (średnica około 75 mm) do odprowadzania skroplin. Miejsce wprowadzenia rury, odprowadzania skroplin należy wysypać najlepiej żwirem.

Z czego zrobić fundament pod pompę ciepła?

Najczęściej taki fundament wykonuje się z betonu, mamy pewność, ze utrzyma ciężar pompy. Możemy wykorzystać gotowy fundament, albo też wykorzystać szalunek i wylać beton.

Inną metodą jest ustawienie pompy ciepła na metalowym stelażu, unieruchomionym częściowo na betonowym postumencie.

Zobacz również inne artykuły: