Jaka pompa ciepła do basenu?

Moc pompy ciepła dobiera się do wymiarów basenu. Dla przykładu, jeśli wielkość akwenu sięga do 45 m3, dobrym rozwiązaniem będzie urządzenie grzewcze od 8,60 kW do 12,5 kW. Wartość ta zmienia się wraz z powierzchnią, którą ma ogrzać. Możemy więc wywnioskować, że im większy basen, tym mocniejsza będzie pompa ciepła. Obszar powyżej 50 m3 będzie wymagał nawet do 26 kW. Warto wspomnieć, że w mniejszych rozwiązaniach do 10 m3 można wykorzystać pompę o mocy 2,5 kW.

Czy warto kupić pompę ciepła do basenu?

Pompa ciepła to korzystne ekonomicznie rozwiązanie grzewcze do basenu. To dlatego, że latem straty ciepła są niższe, co powoduje odpowiednio mniejsze koszty utrzymania. Przydatna okaże się też pokrywa do akwenu. Dzięki temu możemy mówić o bardziej opłacalnej eksploatacji, która wiąże się także z optymalnym wkładem pieniężnym w inwestycję. Pamiętaj jednak, że pompa ciepła basenowa nie ogrzeje domu, ani ciepłej wody użytkowej. Tego typu urządzenia są wyspecjalizowane, co oznacza, że są dedykowane akwenom, które mogą być przez nie podgrzewane od wiosny do jesieni.

Jak długo pompa ciepła nagrzewa basen?

Trzeba zauważyć, że pierwsze nagrzanie wody basenu zajmie więcej czasu niż każde kolejne. Początkowo w zależności od wymiarów akwenu możesz spodziewać się uzyskania optymalnej temperatury w okresie od trzech dni do nawet tygodnia. Zwróć jednak uwagę na to, że ta długość jest jedynie orientacyjna, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Jednocześnie, z każdym kolejnym wykorzystaniem możesz spodziewać się przyspieszenia całego procesu.

Czy basen powinien być przykryty?

Jeśli stosujesz pompę ciepła, zachęcamy do przykrywania basenu, kiedy nie jest użytkowany. To dlatego, że poza ochroną wody przed zanieczyszczeniami, w ten sposób możesz wpłynąć na utrzymanie prawidłowej temperatury wody. Przykryty akwen po prostu nie będzie oddawał ciepła w tak szybkim tempie. Tym samym zmniejszy się czas ponownego nagrzania z wykorzystaniem urządzenia grzewczego. To skuteczny sposób na optymalizację kosztów z tym związanych. Z tego względu zdecydowanie warto zasłaniać basen na noc i nie tylko.

Gdzie ustawić urządzenie grzewcze?

Pompę ciepła należy umieścić w obrębie 7,5 m od akwenu. To dlatego, że większa odległość może wpłynąć niekorzystnie na utratę temperatury przez rurociągi. Możemy więc stwierdzić, że jest to rozwiązanie, które wpływa jednocześnie na efektywność i ekonomiczność urządzenia grzewczego do basenu, ponieważ im więcej ciepła trafi do wody, tym krócej trzeba będzie ją nagrzewać. Wówczas mowa o oszczędności energii elektrycznej, co przekłada się na większe korzyści finansowe. Bez wątpienia docenisz ten aspekt w okresie długofalowym. Szacuje się, że koszt utrzymania ciepłej wody w basenie nie jest zbyt wysoki, chociaż kwestia ta jest zależna od jego powierzchni. Pompa ciepła jest jednym ze sposobów na to, by to osiągnąć. Przy okazji warto tu wspomnieć o długiej żywotności takiego urządzenia, co także jest jego zaletą.

Sprawdź także inne artykuły: