Jaki podatek dochodowy od dzierżawy gruntu rolnego pod fotowoltaikę?

Zainteresowanie fotowoltaiką zdecydowanie wzrasta z roku na rok. Coraz więcej jest inwestorów, którzy widzą potencjał w tego typu działaniach. Decydują się na zakładanie farm fotowoltaicznych, które wymagają jednak dużych areałów powierzchni do zagospodarowania. Najczęściej tereny te zostają dzierżawione od rolników. Podpisywane umowy dzierżawy mają zazwyczaj charakter długoterminowy i ważnym jest, aby były odpowiednio sprecyzowane. Rekomendujemy w tym zakresie kontakt z radcą prawnym.

Czym jest dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę?

Dzierżawa zgodnie z art. 693 Kodeksu Cywilnego jest umową cywilnoprawną na mocy której wydzierżawiający zgadza się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas określony w umowie lub przez czas nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu określony w umowie czynsz – zapłatę. Czynność prawna, jaką jest dzierżawa, jest więc odpłatną operacją i przynosi wydzierżawiającemu, np.: rolnikowi – dochód. Zarabia on pieniądze, rezygnując tym samym np.: z własnej działalności rolniczej na tym terenie. Jeśli pojawia się dochód to musimy mieć świadomość, że pojawiają się także kwestie podatkowe.

Jaki podatek należy zapłacić od dzierżawy gruntów pod fotowoltaikę?

Zasadą jest, że grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego podlegają podatkowi rolnemu. Jeśli jednak zawierana jest umowa dzierżawy tych gruntów na inne cele, niż rolnicze, to wówczas grunt nie jest objęty podatkiem rolnym, ale przychód z dzierżawy objęty jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czyli PIT.

Ważny jest więc cel wskazany w umowie dzierżawy. Fotowoltaika nie jest celem rolniczym, więc zdecydowanie wkraczają tu przepisy podatkowe PIT. Grunt nie kwalifikuje się wówczas do opodatkowania podatkiem rolnym.

Ile wynosi podatek od dzierżawy gruntu pod budowę farm fotowoltaicznych?

W tym przypadku dochód z dzierżawy podlega zasadom ogólnym PIT, czyli określonej skali podatkowej. Podstawowa stawka dotychczas – jeszcze na rok 2021 – wynosiła 17%, a jeśli dochód przekroczył próg 85 528 zł to nadwyżka podlegała stawce 32%. Od 1 lipca 2022 roku wprowadzono zmiany, z mocą obowiązywania od 1 stycznia 2022 roku. Na podstawie tych zmian stawka podstawowa PIT wynosi 12%, a po przekroczeniu progu 120 000, nadwyżka opodatkowana jest stawką 32%.

Należy podkreślić, ze uzyskany dochód z dzierżawy łączy się z pozostałymi dochodami wydzierżawiającego, np.: z umową o pracę, umową zlecenia.

Wydzierżawiający – jeśli spełnia określone ustawowo przesłanki – może także zdecydować się na inne zasady opodatkowania, czyli potocznie zwane ryczałtem. Od zasad ogólnych różni ich fakt, że zryczałtowany podatek liczony jest od przychodów, nie uwzględnia się tu żadnych kosztów uzyskania przychodów. Stawki są jednak stosunkowo niskie – istnieje pięć podstawowych stawek: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%. Wybór stawki zależy ściśle od katalogu prowadzonej działalności i przyporządkowanej jej stawce. Zryczałtowany podatek nie jest jednak dostępny dla każdego – należy zweryfikować szczegółowo zapisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym z 20 listopada 1998 roku.

Sprawdź także: