Jakie dofinansowanie do pompy ciepła w 2023 roku? Na co możemy liczyć?

Pompy ciepła to inwestycja, w którą śmielej wchodzą gospodarstwa domowe. Doceniają jej możliwości w ograniczeniu wydatków budżetu domowego przeznaczonych na ciepło. Koszty inwestycji w pompę ciepła mogą stanowić barierę w ostatecznym podjęciu decyzji. Z pomocą przychodzą formy dofinansowania, które pozwalają na uzyskanie zwrotu poniesionych kosztów związanych z pompą ciepła. W 2023 roku gospodarstwa domowe mogą liczyć na takie wsparcie.

Ruszyła nowa edycja programu Mój Prąd 5.0 – w tym dofinansowanie pomp ciepła

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosiły nabór na nową edycję programu, jest to jej piąta odsłona. W ramach tego programu – po raz pierwszy, co jest nowością – można liczyć na dofinansowanie do pomp ciepła w różnych konfiguracjach oraz do kolektorów słonecznych służących ogrzaniu wody użytkowej . Program dedykowany jest dla beneficjentów planujących termomodernizację budynku już istniejącego, „starego”, co może obejmować ekologiczne źródło ciepła jak omawiana pompa ciepła.

Inne tego typu programy, które również dają możliwość uzyskania dotacji na pompę ciepła w przypadku właścicieli starych budynków to Czyste Powietrze i Czyste Powietrze Plus. Programy te dotyczą pomp ciepła powietrznych i gruntowych. Przewidują dofinansowanie według progów dochodowych lub prefinansowanie dla najuboższych.

Szczegóły wszystkich programów wraz z wymaganiami znajdziemy na stronie gov.pl dedykowanej każdemu z nich.

Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 dla nowego domu, czyli Program Moje Ciepło

Innym programem nakierowanym na dofinansowanie pomp ciepła jest Moje Ciepło. Dotyczy on zarówno powietrznych, wodnych jak i gruntowych pomp ciepła. Przewidziana jest dotacja do 30-40% kosztów kwalifikowanych, co daje dotacje na poziomie ok. 7 do 21 tys. złotych.

Program ten dotyczy nowych budynków, spełniających podwyższony standard energetyczny. Przewiduje zwrot do 30%-40% kosztów kwalifikowanych. Aby skorzystać z puli środków należy zapoznać się ze szczegółami programu oraz złożyć stosowny wniosek do 31 grudnia 2026 roku lub do wyczerpania budżetu, dotyczący zakończonej już inwestycji.

Dofinansowanie pomp ciepła w 2023 roku dla właścicieli lub współwłaścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych

Dla tej grupy beneficjentów przewidziany jest program Moje Mieszkanie, uwzględniający dofinansowanie na zakup i montaż pomp ciepła. Wyróżniono trzy maksymalne poziomy dofinansowania zależne od dochodowych progów.

Przeczytaj także inne wpisy: