Przemysłowe pompy ciepła - moc i zastosowanie

Przemysłowe pompy ciepła to urządzenia grzewcze o dużej mocy, które sprawdzą się do większych budynków, na przykład nowoczesnych biurowców. Podobnie, jak w przypadku standardowych rozwiązań, ich dobór jest zależny od zapotrzebowania na energię grzewczą. Dlatego też istotne jest przeprowadzenie stosownych wyliczeń. Warto wiedzieć, że pompy ciepła o dużej mocy pozwalają na znaczne oszczędności finansowe, wynikające z stosowania odnawialnych źródeł energii. Co więcej, istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania. Dla przedsiębiorstw walory finansowe to zdecydowanie ważny aspekt, szczególnie kiedy ogrzania wymaga większa powierzchnia.

Gdzie stosuje się przemysłowe pompy ciepła?

Jak już wspomnieliśmy, przemysłowe pompy ciepła mogą sprawdzić się m.in. w nowoczesnych budynkach służących, jako biurowce. Warto zdawać sobie sprawę z zalet wynikających z tego typu rozwiązań, a mowa tu o neutralności względem środowiska, wysokiej efektywności i możliwości ubiegania się o dotację z gminy. Pompy ciepła o dużej mocy mogą opierać się na systemie kaskadowym do 250 kW. To, co warto podkreślić to także inne miejsca zastosowania urządzeń, do których wliczają się drukarnie i serwerownie, czyli przedsiębiorstwa, które wymagają odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego.

Ile kW na m2 pompy ciepła?

Moc pompy ciepła szacuje się na podstawie stosownych obliczeń – powierzchnię w metrach kwadratowych mnoży się przez zapotrzebowanie na energię. Wynik podaje się w kilowatach – kW. Jest to o tyle ważne, że tylko prawidłowo dobrane urządzenie będzie mogło pracować w pełni efektywnie. Wówczas też przyniesie największe korzyści, nie tylko przez wzgląd na regulację temperatury, ale też oszczędności finansowe. Z tego powodu do każdej kwestii związanej z przemysłową pompą ciepła należy podejść profesjonalnie. Co więcej, urządzenie tego typu powinno zostać zamontowane przez osobę doświadczoną, co tyczy się  również przeprowadzania późniejszych prac serwisowych, które należy wykonywać regularnie.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim zachęcamy do skorzystania z oferty firm, które mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem w branży. To jedna z gwarancji na jakość pomp ciepła przemysłowych. Również sama moc urządzenia jest istotna. Wbrew pozorom, wartość ta nie musi być jak najwyższa, ważniejsze jest to, by była ona optymalna dla danego budynku. To, czego nie należy pomijać, to także aspekt związany z samą instalacją technologii. Siedziba przedsiębiorstwa musi zostać odpowiednio przygotowana, by zapobiec utracie ciepła. Samym montażem natomiast powinna zająć się doświadczona firma, której pracownicy znają się na tego rodzaju zleceniach i wymaganiach klientów. Dużym ułatwieniem jest także wsparcie fachowca na każdym etapie inwestycji.

Sprawdź również inne wpisy: