Jak ogrzewać firmę?

Firmę można ogrzać na wiele sposobów, a wybór konkretnego z nich najlepiej rozważyć już na etapie projektowania budynku. To dlatego, że w przeciwnym razie mogą pojawić się dodatkowo, często wysokie koszty związane z termomodernizacją. Jeśli chodzi o to, jakie ogrzewanie wybrać, wśród ekologicznych metod wykorzystujących odnawialne źródła energii, mamy dwie propozycje. Pierwszą z nich jest ogrzewanie elektryczne zasilane poprzez panele fotowoltaiczne. W zależności od potrzeb możesz wykorzystać powstały prąd w ogólnym zastosowaniu w firmie lub też jedynie do celu regulowania temperatury w budynku. Obie opcje są opłacalne. Drugą propozycją jest pompa ciepła wykorzystująca odpowiednie źródło energii. Warto wspomnieć, że ta metoda należy do najtańszych, chociaż jej montaż jest nieporównywalnie bardziej opłacalny na etapie powstawania budynku.

Jakie ogrzewanie firmy jest najbardziej opłacalne?

W kwestii opłacalności ogrzewania trzeba wziąć pod uwagę różne aspekty. Należy do nich m.in. powierzchnia, na jakiej będzie regulowana temperatura. To ona pozwala określić moc danego urządzenia grzewczego, na przykład pompy ciepła. Trzeba zaznaczyć, że wraz ze wzrostem tej wartości, wzrasta też cena. Mimo to mamy tu do czynienia z dużą efektywnością pod względem kosztów eksploatacyjnych. Podobnie sprawy mają się w momencie, gdy rozmawiamy o energii pochodzącej ze słońca, czyli tej, którą produkuje instalacja fotowoltaiczna. W obu przypadkach warto wspomnieć też o wartościach, jakie wiążą się z niewyczerpalnością źródeł energii i ich neutralnością względem środowiska naturalnego.

Jaki rodzaj ogrzewania jest najtańszy?

Prym wśród najtańszych rodzajów ogrzewania wiodą pompy ciepła. Warto wspomnieć, że wykorzystują one różne źródła energii, które zawsze są odnawialne. Mowa tu przykładowo o wodach gruntowych i powietrzu. Jak już wspomnieliśmy, najbardziej opłacalne będzie uwzględnienie pompy ciepła już w projekcie nowopowstałego budynku. Jeśli natomiast interesują Cię konkretne propozycje, wśród dostępnych opcji znajdziesz kompaktowe urządzenie Euros GEO typu glikol-woda. Ta jednosprężarkowa, rewersyjna pompa ciepła sprawdzi się do małych obiektów, na przykład biur o mocy grzewczej od 8 kW do 22 kW. Warto wspomnieć, że jest ona wyposażona w funkcję grzania, chłodzenia i grzania ciepłej wody użytkowej. Sprawność grzewcza, z jaką mamy tu do czynienia to COP 5, natomiast chłodzenia – EER 7,9. Z pewnością osoby przebywające w zasięgu działania urządzenia docenią pracę z głośnością wynoszącą 42 dB.

Co wpływa na opłacalność?

Warto wspomnieć też o tym, co wpływa całościowo na opłacalność danego ogrzewania. Pierwszą rzeczą, jaka może przyjść do głowy, są koszta eksploatacyjne. Jak najbardziej, jest to słuszna uwaga. Wybierając urządzenie grzewcze, trzeba uwzględnić paliwo i jego cenę. Drugim aspektem wartym rozważenia jest koszt montażu. Zdecydowanie zawsze tańsze okaże się uwzględnienie ogrzewania w projekcie budynku, niż późniejszy gruntowny remont. Pamiętaj jednak także o tym, że na wydajność ogrzewania ma wpływ przystosowanie budynku firmy, czyli jej termomodernizacja. Kluczowe dla efektywności będzie ocieplenie ścian i zastosowanie odpowiednich okien oraz drzwi.

Zobacz także inne artykuły: