Podstawową sytuacją, w której panele fotowoltaiczne nie produkują, prądu jest noc. Wówczas nie ma dostępu do światła słonecznego, które jest odnawialnym źródłem energii, z którego wykorzystaniem generuje się elektryczność w tym rozwiązaniu. Problemy z wytwarzaniem elektryczności mogą się też pojawić w przypadku zacienienia lub zachmurzenia, kiedy wydajność fotowoltaiki spada. Z tego względu istotne jest odpowiednie umiejscowienie instalacji. W przypadku wystąpienia awarii warto sprawdzić także stan całej konstrukcji i poszczególnych ogniw. Tutaj najlepiej zgłosić sprawę do autoryzowanego serwisu.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że gdy napięcie w sieci podniesie się powyżej 253 V, falownik może się wyłączyć. Ma to miejsce z reguły, gdy sytuacja taka utrzymuje się przez ponad dziesięć minut. Jest to jak najbardziej normalne. Mamy wówczas do czynienia z przeciążeniem sieci wskutek wysokiej nadprodukcji energii na danym obszarze. Jest to często związane z wykorzystaniem falownika jednofazowego. Dlatego też zachęcamy do wykorzystania urządzenia trójfazowego.
Najczęstszą awarią fotowoltaiki są zarysowania szkła. Mogą one powstać na przykład w sposób nieprawidłowego zabezpieczenia w trakcie transportu. Wówczas także może dojść do problemów związanych z produkcją prądu. Można więc zauważyć, jak istotne jest odpowiednie obchodzenie się z panelami fotowoltaicznymi. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie ich dostarczenia, a także instalacji osobom godnym zaufania, doświadczonym, profesjonalnym.
W przypadku awarii paneli fotowoltaicznych zdecydowanie warto zgłosić problem do autoryzowanego serwisu. Wówczas zyskasz pewność, że zostanie on rozwiązany w sposób należyty. Pamiętaj także o tym, że instalację należy zamontować prawidłowo, dlatego proces ten należy powierzyć fachowcom. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko odbyło się zgodnie z zaleceniami producenta i tym samym, ryzyko wystąpienia późniejszej awarii zostanie zminimalizowane. Równie istotne jest przygotowanie przestrzeni, to jest, na przykład wycięcie drzew, które zacieniają obszar, na jakim ma stanąć fotowoltaika. Co więcej, najlepiej by była ona skierowana w stronę południową. Jeśli nie możesz zamontować jej na dachu, rozważ instalację na gruncie. To rozwiązanie ułatwia późniejszą konserwację, co jest jego dodatkową zaletą. Podobnie jak fakt, że znacznie prościej jest wówczas utrzymać ogniwa w czystości, ponieważ to także wpływa na ich wydajność.
Sprawdź również inne wpisy: