Jak płynie prąd z fotowoltaiki do sieci?

Fotowoltaika to coraz częściej podejmowana inwestycja, zarówno gospodarstw domowych, jak i firm. Celem jest uzyskanie jak największej niezależności energetycznej, stworzenie własnej mini-, mikro- elektrowni. Najczęściej wykorzystywanym systemem fotowoltaiki jest tzw. on-grid. Przeciwieństwem jest system off-grid.

W przypadku instalacji typu on-grid prąd z fotowoltaiki płynie do sieci. Nadwyżki wyprodukowane przez nasze panele słoneczne odprowadzamy – na podstawie podpisanej umowy z zakładem energetycznym – do sieci. Odbieramy je wówczas, gdy nasza instalacja nie produkuje energii w wystarczającej ilości np.: jesienią czy zimą. Schemat rozliczeń z siecią jest schematem opustowym lub nowo wprowadzonym od 1 kwietnia 2022 roku – schematem rozliczeń finansowych tzw. net-billing (odsprzedaż i zakup energii), według określonych stawek cen prądu.

Przeciwieństwem jest off-grid, czyli całkowite uniezależnienie się od sieci publicznej. Stworzenie własnej elektrowni z magazynami, które gromadzą energię nie wykorzystaną „na bieżąco” (tworzą zapas na czasy zmniejszonej produkcji).

Prąd płynący z fotowoltaiki do sieci – jakie są kolejne kroki?

Prąd generowany w instalacji fotowoltaicznej i to co się z nim kolejno dzieje można zamknąć w następujących krokach:

  1. Podłączenie paneli fotowoltaicznych, inwertera oraz całego systemu mocowań dla uzyskania stabilności całego układu;
  2. Ogniwa fotowoltaiczne pobierające energię słoneczną w formie prądu stałego;
  3. Przekazywanie prądu z ogniw do inwertera, który przekształca prąd stały w prąd zmienny;
  4. Licznik dwukierunkowy – zainstalowany przez operatora – dokonywanie pomiaru. Licznik zlicza energię elektryczną wyprodukowaną przez instalację i pobraną z sieci;
  5. Podłączenie instalacji do sieci publicznej;
  6. Odprowadzanie nadwyżki energii do sieci, a w okresach, gdy instalacja nie wytwarza wystarczającej ilości energii względem naszego zapotrzebowania, sukcesywne odbieranie wcześniej przekazanej do sieci nadwyżki.

By prąd mógł płynąć konieczny jest specjalny licznik

Licznik dwukierunkowy jest obowiązkowy, aby prąd mógł płynąć z fotowoltaiki do sieci. Zawsze montuje go operator sieci, czyli jedna z firm np.: Tauron, PGE, Enea, Energa. Operatora należy powiadomić na minimum 30 dni przed zakładanym podłączeniem mikroinstalacji. Najczęściej w ciągu 2 tygodni pojawiają się monterzy. Jest to czynność bezpłatna. Wcześniej podpisuje się odpowiednią umowę prosumencką z operatorem. Licznik pokazuje całkowitą energię pobraną z sieci od początku działania licznika oraz energię wprowadzoną do sieci. Jeśli korzystasz z taryfy wielostrefowej to dodatkowo sprawdzisz pobór i odprowadzenie energii w strefie droższej (dziennej) i tańszej (nocnej). Jeśli chcesz obliczyć wartości z danego odcinka czasowego musisz porównać wartość dzisiejszą z licznika z wartością historyczną (np.: z ostatniej faktury za prąd).

Zobacz również: