Za najcichsze pompy ciepła uznaje się te, które uzyskują poziom mocy akustycznej w granicach 40-50 dB(A). Mowa tu najczęściej o urządzeniach typu monoblok, które montuje się wewnątrz budynku lub split z obiegiem glikolowym. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że poziom hałasu 40 dB(A) jest już wyjątkowo niski, jak na możliwości tego rodzaju technologii. Z reguły te najbardziej promowane jako ciche generują dźwięki o wartości wyższej z wymienionych, czyli 50 dB(A). Warto wspomnieć, że pompa ciepła powinna utrzymywać się w głośności do 70 dB(A), a otrzymywane wyniki są zależne od mocy urządzenia.
Aby ograniczyć hałas generowany przez pompę ciepła, możesz zastosować barierę dźwiękochłonną, która zmniejszy głośność o nawet 12 dB. Inną opcją jest zasianie trawy lub posadzenie krzewów w pobliżu jednostki zewnętrznej. Zauważ jednak, że na rynku dostępne są naprawdę ciche pompy ciepła, których praca może okazać się ledwo zauważalna dla otoczenia. Z tego powodu zachęcamy do zapoznania się ze specyfikacją danego urządzenia, by jak najlepiej zaplanować jego użytkowanie, w tym ewentualne kroki mające na celu jego wyciszenie. To pozwoli Ci uniknąć negatywnych odczuć związanych ze zbyt głośną pracą technologii grzewczej.
Pompa ciepła, którą warto wybrać to ta, która najlepiej spełnia Twoje wymagania. Mowa tu przede wszystkim o mocy, sprawności grzewczej i chłodniczej oraz klasie energetycznej. Warto jednak mieć na uwadze także poziom generowanego hałasu. Może się bowiem okazać, że pomimo zaspokojenia Twoich potrzeb, urządzenie będzie niekomfortowe w użytkowaniu ze względu na głośność. Wśród cichych propozycji, jakie dla Ciebie mamy, znajdziesz pompy ciepła Euros Energy. Do domów jednorodzinnych doskonale sprawdzi się model Euros GEO o mocy od 8 do 22 kW. Zwróć uwagę na sprawność grzewczą COP 5 oraz chłodzenia EER 7,9. Co jednak jest ważne, jeśli chodzi o hałas, ta jednostka pracuje na poziomie głośności wynoszącej zaledwie 42 dB. Dzięki temu jest niezwykle komfortowa w użytkowaniu, co z pewnością docenisz.
Przy wyborze pompy ciepła, poza poziomem głośności, należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak moc, sprawność COP i EER, klasa energetyczna. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dla w pełni efektywnej pracy urządzenia niezbędne jest odpowiednie przygotowanie budynku. Mowa tu o ociepleniu ścian, uszczelnieniu stropu i wymianie okien oraz drzwi na takie, które nie oddają ciepła. Dlatego tak istotna jest termomodernizacja domu przed inwestycją w odnawialne źródła energii wykorzystywane do ogrzewania i to niezależnie od tego, jaką jednostkę wybierzesz dla siebie. Weź pod uwagę także to, co będzie źródłem energii cieplnej. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz poradzić się osoby doświadczonej, specjalisty z zakresu tego typu rozwiązań. To właśnie fachowiec powinien zająć się też montażem urządzenia, ponieważ tylko wtedy zyskasz pewność co do tego, że proces ten przebiegł prawidłowo.
Zobacz także inne wpisy: