Kiedy mowa o odnawialnych źródłach energii wykorzystywanych do produkcji prądu, za najpopularniejsze rozwiązanie możemy uznać ukierunkowanie paneli na południe. Warto jednak wiedzieć, że możliwe jest także wykorzystanie ustawienia fotowoltaiki wschód-zachód. Wówczas ogniwa będą, co prawda, produkowały o ok. 15% mniej energii, jednak nadal będą działać. Określając te wartości w nieco inny sposób, możemy stwierdzić, że przy idealnych warunkach, to jest w momencie, gdy fotowoltaika działa z maksymalną sprawnością, a nasłonecznienie jest spore, będzie można otrzymać około 85% prądu, jaki powstałby przy innym ustawieniu.
To, ile paneli fotowoltaicznych zostanie wykorzystane w instalacji wschód-zachód, jest zależne od indywidualnych potrzeb gospodarstwa. Te należy oszacować z uwzględnieniem pewnego zapasu energii na wypadek, gdyby zapotrzebowanie wzrosło. Dobrą wiadomością jest to, że instalację można rozbudować w późniejszym czasie. Dobierając ilość paneli w fotowoltaice wschód-zachód należy wziąć pod uwagę także jej wydajność. Jak już wspomnieliśmy, taka instalacja generuje mniej prądu, niż ta skierowana na południe. Dlatego też w celu uzyskania identycznej efektywności, będzie konieczne zastosowanie odpowiednio większej ilości ogniw.
Wyjaśniliśmy już, że fotowoltaika wschód-zachód produkuje mniej energii, niż ta o ustawieniu południowym. Nadal jednak trzeba pamiętać, że prąd jest przez nią generowany na optymalnym poziomie. Dlatego warto rozważyć tę opcję w momencie, gdy na przykład na południu mamy do czynienia z niemożliwym do usunięcia źródłem zacienienia, co zakłócałoby pracę instalacji. Na uwadze należy mieć także to, że do fotowoltaiki o innym, niż preferowane ustawieniu można wykorzystać większą liczbę ogniw, co wiąże się z całkowitym zaspokojeniem potrzeb gospodarstwa. Wiąże się to z większym nakładem finansowym, chociaż tego rodzaju inwestycje są objęte różnymi formami wsparcia, w tym dofinansowaniami o korzystnym wymiarze pieniężnym.
Kiedy mowa o fotowoltaice wschód zachód trzeba wspomnieć o tym, że będzie ona wymagała innego kąta nachylenia, a sama instalacja umieszczona w dwóch kierunkach nie będzie rozmieszczona równomiernie. Zajmie też więcej miejsca, co należy uwzględnić podczas planowania, by móc je odpowiednio zagospodarować. Takie zabiegi mają na celu poprawę efektywności paneli, które będą miały nieco bardziej utrudnioną pracę, niż w sytuacji, gdy są zwrócone na południe. Z tego względu zachęcamy do skorzystania z usług profesjonalnej firmy, która dopracuje każdy aspekt – od projektu aż po wykonanie. Zauważ, że w niektórych przypadkach nie da się inaczej ustawić fotowoltaiki. Nadal jednak jest to inwestycja w niewyczerpalną i ekologiczną energię ze źródeł odnawialnych.
Zobacz również inne artykuły oraz porady: