Czy firma może sprzedawać prąd?

Warto wiedzieć, że są dwie możliwości, w których firma może sprzedawać prąd – pierwsza to przekazanie nadwyżki energii pochodzącej z fotowoltaiki do sieci energetycznej. Drugą opcją jest posiadanie farmy fotowoltaicznej, której moc wynosi powyżej 500 kWp. Osoby, które decydują się na odpłatne przekazanie prądu do sieci nazywa się prosumentami. Trzeba zauważyć, że w przypadku większych instalacji, to jest tych powyżej 50 MW do sprzedaży energii potrzebna jest koncesja, natomiast przy mniejszych konstrukcjach konieczne jest wpisanie do rejestru wytwórców energii. Taki zapis możemy znaleźć w ustawie o odnawialnych źródłach energii.

Od czego zależy, czy firma może sprzedawać prąd?

To, czy firma może stać się prosumentem, zależy od mocy instalacji. Należy wspomnieć, że nie może ona przekraczać 50 kWp. Ważny jest też sposób wykorzystania energii, której nadwyżka nie może być magazynowana w magazynach energii i następnie wykorzystywana przez przedsiębiorstwo. Zamiast tego cały nadmiar przekazuje się do sieci energetycznej. Rozliczenie następuje na zasadzie net-meteringu. W momencie, w którym instalacja jest podpięta do sieci, ma ona obowiązek odebrania wytworzonego prądu i dostarczenia energii w momencie, w którym fotowoltaika nie pracuje.

Jak sprzedają prąd farmy fotowoltaiczne?

Profesjonalną sprzedażą prądu zajmują się właściciele farm fotowoltaicznych. Wówczas mamy do czynienia z systemem aukcyjnym. Za aukcje energii odnawialnej odpowiada Urząd Regulacji Energetyki. W całym przedsięwzięciu biorą udział różni inwestorzy, a wygrywa ten, kto zaproponuje najkorzystniejszą cenę podczas licytacji. Trzeba zaznaczyć, że mowa tu o sytuacji, w której dziedziną firmy jest produkcja prądu na rzecz sprzedaży. Wspomniane zasady nie obowiązują w przypadku przedsiębiorstw, które wytwarzają energię na własny użytek.

Kto to jest prosument?

“Prosument” to określenie powstałe przez połączenie na bazie słów “producent” i “konsument”. W przypadku fotowoltaiki oznacza to, że jednostka wytwarza prąd na własny użytek, nadal będąc podpiętą do sieci energetycznej. Wówczas nadmiar energii, czyli niewykorzystany prąd jest przekazywany do operatora, a w momencie, gdy instalacja nie pracuje, prosument może skorzystać z usług dostawcy w korzystniejszej cenie. Taka możliwość dotyczy również firm, które zdecydują się na inwestycję w panele fotowoltaiczne Warto dodać, że przejście na odnawialne źródła energii to nie tylko walory ekonomiczne, ale też ekologiczne. Natomiast koszt zakupu i montażu instalacji zwróci się o wiele szybciej, jeśli zostanie objęty dofinansowaniem lub ulgą termomodernizacyjną.

Przeczytaj także inna wpisy: