Mycie paneli fotowoltaicznych wodą z kranu nie jest najlepszą decyzją, ponieważ może ona pozostawić osad na ogniwach. Przez to może przyczynić się do powstania uszkodzeń i zmniejszenia efektywności jakości pracy instalacji. Poza tym odradzamy stosowania wody pod wysokim ciśnieniem, na przykład z myjek ciśnieniowych. Ważne jest to, by dobrać odpowiednią metodę czyszczenia modułów, co umożliwi ich długoletnie działanie. Pamiętaj, że ta czynność jest niezwykle ważna.
Tak, panele fotowoltaiczne należy regularnie myć. Z reguły wystarczy wyczyścić je gruntownie dwa razy do roku. Wyjątkiem są sytuacje, w których rolnicy uprawiają ziemię, a pogoda jest uboga w deszcze. Mowa tu o okresie wiosenno-letnim, w którym panele fotowoltaiczne należy myć częściej. Dlatego zachęcamy do przeprowadzenia tej czynności na początku wiosny i w połowie następującej po niej pory roku, czyli lata. Zauważ, że w pewien sposób opady deszczu oczyszczają moduły z kurzu i drobnych zanieczyszczeń, co zmniejsza częstotliwość robienia tego osobiście.
Przede wszystkim panele fotowoltaiczne należy myć regularnie. Jak już wspomnieliśmy, najlepiej na wiosnę i w trakcie lata. W pierwszym przypadku uda Ci się oczyścić moduły po zimie. W drugim unikniesz zanieczyszczeń po żniwach i pyleniu traw. Zwróć uwagę na sposób mycia paneli. Warto sięgnąć po środek do czyszczenia ogniw fotowoltaicznych, który powinien być lekko kwaśnym koncentratem. Możesz zmieszać go z wodą demineralizowaną.
Zdecydowanie zachęcamy do pamiętania o regularnym myciu fotowoltaiki. To dlatego, że jest to jeden ze sposobów pielęgnacji ogniw, który przyczynia się do poprawy jakości ich działania. Trzeba zadbać o systematyczność i dobór odpowiednich chemikaliów. Na szczęście, czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie jest czynnością, którą powinno się wykonywać często. W większości przypadków wystarczy dwukrotne umycie modułów w ciągu roku. Pamiętaj także o zachowaniu należytej ostrożności podczas konserwacji instalacji. Ważne jest to, by zastosować się do zaleceń. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do powstania usterki, która uniemożliwi pracę ogniw.
Brak wyjątków
Jeśli chodzi o oczyszczanie paneli fotowoltaicznych, nie ma tu wyjątków – należy myć każdą instalację, niezależnie od producenta. Dlatego zachęcamy do wypracowania sobie nawyku, w ramach którego już na początku wiosny zadbasz o mycie ogniw, a następnie zajmiesz się tym w trakcie okresu wakacyjnego. Jeśli zauważysz, że jest to konieczne, umyj moduły także w innym momencie, jednak to te dwa wspomniane wcześniej są najbardziej polecane do przeprowadzenia tego typu prac konserwacyjnych. Zachęcamy obserwację stanu i jakości pracy paneli fotowoltaicznych przez cały rok, co zdecydowanie poprawi jakość ich działania.
Zobacz także inne wpisy: