Zgodnie z wymogami prawnymi, każda rozbudowa mikroinstalacji musi zostać zgłoszona do Operatora Sieci Dystrybucyjnej – OSD. Prosument ma 14 dni na poinformowanie o zmianie mocy fotowoltaiki. Warto wyjaśnić, że taki proces może być uwarunkowany zwiększeniem zapotrzebowania na energię elektryczną danego gospodarstwa domowego. Moc konstrukcji jest dobierana z pewnym zapasem na wypadek, gdyby tak się stało. Nie zmienia to jednak faktu, że może dojść do skutku to, że Twoje wymagania z czasem staną się jeszcze większe. Wówczas warto wzmocnić instalację.
Prosumenci, którzy rozbudowują instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022, będą mogli dalej rozliczać się z nadwyżek w ramach opustów, jeśli moc nie przekroczy 50 kWp. Mikroinstalacje tego typu w zupełności wystarczą do zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego. Większe są już raczej dedykowane miejscom użyteczności publicznej, na przykład hotelom, sanatoriom. Z kolei fotowoltaika powyżej 1 MWp to już rozwiązanie dla zakładów produkcyjnych. Można z tego wywnioskować, że użytkownik prywatny będzie miał prawo do korzystania z opustów bez rezygnacji ze satysfakcjonującej mocy konstrukcji.
Jak najbardziej, prosument może rozbudować instalację fotowoltaiczną. Co więcej, jeśli aktualna moc przyłączeniowa nie ulega zmianie, a przyłącze nie wymaga przebudowy, wystarczy jedynie poinformować OSD o zwiększeniu mocy. Jest to bez wątpienia wielkie udogodnienie dla użytkownika fotowoltaiki. W sytuacji, gdy moc jest nie większa niż 50 kW, wystarczy zgłosić instalację ponownie do operatora sieci. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza proces i sprawia, że wiąże się ze stosunkowo niewielką ilością formalności, jakich trzeba dopełnić.
Jeśli chodzi o rozbudowę fotowoltaiki, czyli dołożenie pewnej ilości paneli, warto pamiętać, że jest to możliwe, jednak niezbędne jest tu odpowiednie zaplanowanie. Dlatego najlepiej powierzyć tę czynność osobie doświadczonej. Sam proces i jego przebieg jest uzależniony od rodzaju instalacji. Konkretnie chodzi tu o to, czy wykorzystywane są mikrofalowniki, czy falownik centralny. To od tej kwestii uzależnione jest, w jaki sposób zostaną dołożone kolejne panele. Liczba ogniw jest dobierana do wymagań, jakim ma sprostać cała konstrukcja. W rozbudowie ważne jest to, by ilość produkowanego prądu była nie tylko wystarczająca, ale też zakładała ewentualne ponowne zwiększenie zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego.
W kwestii odliczenia fotowoltaiki od podatku takiemu udogodnieniu dla inwestora podlega zakup i montaż instalacji. Z kolei tym, co uprawnia do skorzystania z możliwości, jest tak zwana ulga termomodernizacyjna. Pamiętaj, że tego typu przedsięwzięcia są regulowane stosownymi przepisami prawnymi, dlatego warto zapoznać się z nimi jeszcze przed złożeniem dokumentów.
Przeczytaj również inne artykuły: