Sprzedaż prądu z fotowoltaiki

Sprzedaż prądu z fotowoltaiki to sposób na dodatkowe korzyści finansowe z instalacji, która zasila Twoje gospodarstwo i przedsiębiorstwo. Warto wiedzieć, że jest to opcja dostępna zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców prowadzących firmę zasilaną energią ze źródeł odnawialnych. Wówczas wykorzystywana jest instalacja typu on-grid, czyli podpięta do sieci energetycznej, której przekazywana jest nadwyżka prądu. W ramach sprzedaży prądu z fotowoltaiki prosument otrzymuje należność finansową zgodną z ustalaną odgórnie ceną.

Na czym polega sprzedaż prądu z fotowoltaiki?

Sprzedaż prądu z fotowoltaiki polega na przekazaniu nadwyżki energii wyprodukowanej przez instalację do sieci energetycznej za odpowiednią opłatą. Cena jest ustalana odgórnie, stawka dotyczy ogółu prosumentów. Sprzedaż prądu z fotowoltaiki wymaga podpięcia do sieci, mówimy tu więc o instalacji typu on-grid. Szczególnie dla przedsiębiorców może to okazać się doskonałym rozwiązaniem, które zmniejszy koszty inwestycji, ponieważ te będą zwracać się przy okazji sprzedaży prądu z fotowoltaiki. Warto jednak pamiętać, że im większa produkcja energii, tym bardziej opłacalna jest umowa z siecią.

Czy firma może sprzedawać prąd z fotowoltaiki?

Sprzedaż prądu z fotowoltaiki jest możliwa zarówno w przypadku prywatnego użytkownika, jak i firmy, które produkują energię elektryczną ze źródeł odnawialnych na własny użytek. Zmniejsza to koszty pozyskiwania elektryczności i pozwala na utworzenie dodatkowego dochodu wynikającego z jej przekazywania do sieci. Na sprzedaż prądu z fotowoltaiki trzeba uzyskać koncesję, kiedy jest to główne zadanie firmy, czyli gdy mówimy o farmach fotowoltaicznych. Wówczas należy wziąć udział w aukcji energii odnawialnej prowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki.

Sprzedaż prądu z fotowoltaiki przez firmę

Jeśli chcesz zarabiać jedynie na sprzedaży prądu z fotowoltaiki, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zbudowanie farmy fotowoltaicznej. Jest to instalacja o mocy powyżej 500 kWp, na którą wymagana jest koncesja otrzymana od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Okres jej obowiązywania wynosi nie mniej niż dziesięć lat i nie więcej niż pięćdziesiąt. Chcąc zajmować się sprzedażą prądu z fotowoltaiki, ale nie będąc jednostką budżetową lub samorządową, musisz uiścić określoną opłatę skarbową.

Co warto wiedzieć?

Chcąc zarabiać na sprzedaży prądu z fotowoltaiki, musisz zorientować się, na czym to w ogóle polega i jakie są wymagania. Co więcej, istotne jest także znalezienie odpowiedniego miejsca na instalację. Panele powinny być zwrócone na południe, a lokalizacja dobrze nasłoneczniona, pozbawiona zacienienia w formie drzew lub budynków. To kluczowy aspekt pod względem efektywności pracy instalacji. Zachęcamy do zapoznania się z mapą nasłonecznienia Polski dla lepszego zorientowania się, w jakich jej obszarach najlepiej inwestować w energię odnawialną pochodzącą ze słońca. Sprzedaż prądu z fotowoltaiki jest stale zyskującym na popularności sposobem zarabiania, z tego powodu warto rozważyć taką możliwość.

Zobacz także: