Falownik montowany w domu powinien mieć przestrzeń co najmniej 15 cm z każdej strony. To pozwoli na uniknięcie jego ewentualnego zalania. Równie istotne jest to, by inwerter był umieszczony co najmniej metr od podłogi. Pamiętaj, że powietrze w pomieszczeniu, w którym to urządzenie się znajduje, było chłodne i suche. Falownik nie może być zamykany w szafkach, a bardzo ważną kwestią jest też wentylacja pokoju, w którym jest ulokowany. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, możesz skutecznie ocenić, gdzie w Twoim domu będzie najlepsze miejsce dla inwertera.
Falownika nie należy umieszczać w wilgotnych pomieszczeniach. To dlatego, że połączenie prądu i wody jest po prostu bardzo niebezpieczne. Z tego względu zachęcamy do ulokowania inwertera w lokalizacjach, takich jak garaż, czy w niektórych przypadkach także piwnica. Zauważ, że to urządzenie generuje sporo ciepła, dlatego chłodne pomieszczenia będą dla niego jak najbardziej odpowiednie. Jednocześnie trzeba pamiętać o wszystkich wymaganiach, takich jak optymalna przestrzeń, o czym pisaliśmy wcześniej.
Inwerter, który spełnia normę IP65, może zostać zamontowany na zewnątrz. To rozwiązanie sprawdzi się świetnie w przypadku branż przemysłowych lub gospodarstw rolnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, co zaleca producent. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do miejsca montażu falownika, zawsze możesz dopytać o tę kwestię osobę odpowiedzialną za instalację. Pamiętaj o tym, że stosowanie się do sugestii podmiotu odpowiedzialnego za produkcję urządzenia odgrywa istotną rolę w przypadku ewentualnej reklamacji wynikającej z błędnego działania.
Może Cię także zainteresować kwestia hałasu. Normalne jest to, że falownik wydaje charakterystyczne buczenie. W niektórych sytuacjach jednak może dojść do tego, że głośna praca stanie się nie do zniesienia. Wówczas mogą pojawić się wątpliwości co do jakości jego pracy. Wówczas warto zgłosić się do specjalisty, który dokona stosownego przeglądu. W ten sposób w porę będzie można usunąć ewentualną awarię. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że inwerter jest objęty gwarancją producenta. Istotne jest jednak to, by został zamontowany prawidłowo.
Przede wszystkim trzeba unikać pomieszczeń, w których panuje wysoka temperatura, a szczególnie otwarte źródło ognia. Podobnie sprawy mają się z wilgocią, która w połączeniu z prądem staje się ryzykowna. Urządzenie wymaga też przestrzeni. Warto zwrócić uwagę także na komfort użytkowania falownika ze względu na jego słyszalną pracę. Najlepszym rozwiązaniem jest przedyskutowanie miejsca montażu inwertera z osobą doświadczoną. Wówczas zyskasz pewność, że wszystko przebiegnie po Twojej myśli, a urządzenie będzie miało optymalne warunki do działania.
Sprawdź również inne wpisy: