Jak działa pompa ciepła latem?

Mechanizm pompy ciepła zapewnia efektywne ogrzewanie pomieszczeń, korzystając z powietrza czy wód gruntowych. Co jednak dzieje się latem, gdy nie ma zapotrzebowania na ogrzewanie? Wielu z nas może nie wiedzieć, że także latem pompa może efektywnie działać, zapewniając podczas upałów – chłodzenie, ale także ogrzewać wodę użytkową. Pompę możemy wykorzystać jako klimatyzację. Chłodzenie budynków to bardzo istotny element całorocznego bilansu energetycznego obiektu. Chłodzenie budynków to energochłonny proces, warto więc szukać rozwiązań alternatywnych dla typowych klimatyzacji. Są to rozwiązania, które zapewnią efektywne chłodzenie, a jednocześnie nie obciążą znacząco budżetu i możliwości finansowych. Polecamy pompy ciepła.

Jak wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia?

Zasadniczo wyróżnia się dwie formy chłodzenia z ich udziałem. Ich wybór zależy od rodzaju posiadanej instalacji pompy ciepła, czyli oparciu jej o powietrze czy wody gruntowe.

Wyróżniamy:

– aktywne chłodzenie, z użyciem pracy sprężarki pompy ciepła;

– pasywne chłodzenie – możliwe wyłącznie w systemach połączonych z gruntem i wodą gruntową.

Czym jest aktywne chłodzenie pompy ciepła w sezonie letnim?

Aktywne chłodzenie, które uzyskujemy z pompy ciepła to precyzyjne regulowanie mikroklimatu w pomieszczeniach. Pompa działa jak klimatyzacja. Proces jej funkcjonowania zostaje odwrócony, czyli zostaje zmieniony obieg czynnika chłodniczego. Zmienia się kierunek przepływu ciepła. Parownik pełni funkcje skraplacza i odwrotnie, a ciepło z pomieszczeń schładzanych zostaje odebrane przez czynnik chłodniczy. Zmiana kierunku przepływu czynnika chłodniczego (a tym samym ciepła) jest możliwa dzięki wykorzystaniu trój- lub czterodrożnego zaworu i zaworu rozprężnego. Odwrócenie funkcji pompy ciepła sprawia, że uzyskujemy „chłodziarkę”.

Na rynku są także rozwiązania, gdzie pompa ciepła pracując w trybie aktywnego chłodzenia wytwarza jednocześnie lodowatą wodę dla potrzeb klimatyzacji oraz zużywa pobrane ciepło do ogrzewania zasobników z wodą. W takim przypadku mamy niejako dwie funkcje w jednym urządzeniu: klimatyzacja + podgrzewanie c.w.u.

Na czym polega pasywne chłodzenie pompy?

Pasywne chłodzenie pompy ciepła to inaczej chłodzenie naturalne. Wykorzystuje się tutaj naturalne właściwości gruntu i wody gruntowej. Niska temperatura dolnego źródła ciepła jest wykorzystywana do schłodzenia pomieszczeń budynków. Jest to niemal bezpłatne rozwiązanie chłodzenia podczas lata. Pamiętajmy jednak, że efekt pasywnego chłodzenia nie jest tak znaczący jak aktywnego. Możliwy do osiągnięcia efekt chłodzenia wynosi ok. 10°C, co oznacza, że przy temperaturze zewnętrznej osiągającej 30°C, temperaturę w pomieszczeniach będziemy mogli uzyskać na poziomie 20°C, nie niżej.

Wystarczy, aby w instalacji zastosować wymiennik płytowy czy zwór trój-, czterodrożny. W tym przypadku – w odróżnieniu do aktywnego chłodzenia – nie trzeba włączać sprężarki. Energię elektryczną pobierają wyłącznie działające pompy obiegowe, układy elektroniczne.

Efektywność procesu w tym przypadku w dużej mierze zależy od parametrów dolnego źródła ciepła. Jest to rozwiązanie najczęściej wykorzystywane przy ogrzewaniu podłogowym. Woda z ogrzewania podłogowego przepływa przez wymiennik ciepła chłodzenia i oddaje swoje ciepło czynnikowi obiegu pierwotnego. Schładzana woda instalacji podłogowej odbiera ciepło z obiektu.

Sprawdź także: