Jak dobrać moc pompy ciepła do powierzchni domu?

Inwestując w nowoczesne ogrzewanie budynku, trzeba przemyśleć wiele kwestii. Jedną z nich jest, jak dobrać moc pompy ciepła do powierzchni domu. Warto wiedzieć, że w tym celu należy przeprowadzić stosowne wyliczenia. Działanie wygląda w następujący sposób – powierzchnia domu x wskaźnik zapotrzebowania mocy. Trzeba także uwzględnić zapotrzebowanie na moc grzewczą do podgrzania ciepłej wody użytkowej. W ten sposób można oszacować, jaka pompa ciepła będzie najlepszym wyborem.

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Aby dobrać moc pompy ciepła do powierzchni domu, trzeba wykonać odpowiednie wyliczenia. Dzięki temu w prosty sposób można wywnioskować, jakie urządzenie sprawdzi się w danym gospodarstwie najlepiej. Jest to istotne, ponieważ moc pompy ciepła musi być wystarczająca do ogrzania całego budynku. Najlepszą decyzją będzie oparcie się na wiedzy i doświadczeniu specjalisty odpowiedzialnego za montaż. On z pewnością najlepiej będzie wiedział, jak dobrać moc pompy ciepła do powierzchni domu.

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora mocy pompy ciepła?

Kolejnym sposobem na to, jak dobrać moc pompy ciepła do powierzchni domu, jest skorzystanie z internetowego kalkulatora. Tego typu narzędzia są proste w obsłudze i pozwalają lepiej zorientować się w szczegółach inwestycji. Aby obliczyć moc pompy ciepła do powierzchni domu, należy podać dane, takie jak metraż budynku, to, czy budowla jest ukończona i kiedy powstała, rodzaj i ilość stosowanego paliwa, liczbę mieszkańców. Kalkulacji dokona wówczas za Ciebie komputer.

Jaka moc pompy ciepła dla domu 120 m2?

Za przykład tego, jak dobrać moc pompy ciepła do powierzchni domu, może posłużyć nam budynek o metrażu sięgającym 120 m2. Aby dokonać wyliczeń, należy podstawić konkretne dane do wzoru matematycznego lub skorzystać z wymienionego wyżej kalkulatora internetowego. W pierwszym przypadku możemy przyjąć, że zapotrzebowanie mocy wynosi 40 W/m2. Wówczas wzór doboru mocy pompy ciepła do powierzchni domu wygląda następująco: 120 x 40 = 4800 W = 4,8 W. Następnie trzeba doliczyć zapotrzebowanie na moc grzewczą do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Średnio przyjmuje się 0,25 kW na osobę. Oznacza to, że do mocy pompy ciepła, która ogrzewa C.W.U. dla trójki mieszkańców domu, należy dodać 0,75 kW.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy doborze pompy ciepła ważna jest nie tylko powierzchnia domu i zapotrzebowanie na moc. Trzeba uwzględnić także inne aspekty, które mogą wpłynąć na jakość pracy urządzenia. Dlatego ważne jest, by wziąć pod uwagę także ocieplenie budynku, rodzaj okien i ogrzewania – na ogół poleca się ogrzewanie podłogowe, jednak przy odpowiednim montażu można zastosować tradycyjne grzejniki. To, jak dobrać moc pompy ciepła do powierzchni domu, jest więc kwestią zależną od wielu czynników. Po dokonaniu stosownych wyliczeń i uwzględnieniu wszystkich parametrów budynku można rozpocząć poszukiwania odpowiedniego urządzenia. Warto wspomnieć, że chociaż pompy ciepła montuje się przede wszystkim w nowych domach, możliwa jest modernizacja budowli, która już istnieje.

Sprawdź także: