Jak rozliczana jest fotowoltaika założona w 2023 roku?

W 2023 roku fotowoltaika będzie rozliczana na zasadzie net-billingu. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten aspekt będzie zmieniał się w czasie. Dlatego warto śledzić najnowsze informacje, aby pozostać na bieżąco. Net-billing będzie obejmował zarówno instalacje prywatnych prosumentów, jak i firm. Warto wiedzieć, że nowe sposoby rozliczania będą opłacalne dla użytkowników. To dlatego, że wypadają one porównywalnie pod względem ceny do dotychczasowego systemu. Rachunki z fotowoltaiką będą mniejsze o 70%, natomiast z magazynem energii wartość ta wyniesie 90%.

Jak wygląda rozliczanie prądu z fotowoltaiki 2023?

Jak już wspomnieliśmy, net-billing za fotowoltaikę będzie zmieniał się w czasie. W 2023 i do 30 czerwca 2024 ceny sprzedaży energii będą ustalane na podstawie średniej ceny z poprzedniego miesiąca. To, jak będą się zmieniać można sprawdzić na TGE – Towarowej Giełdzie Energii. Później, od lipca 2024 ceny sprzedaży prądu będą ustalane na podstawie stawek godzinowych. W ten sposób traktowane będą nie tylko instalacje prywatne, ale też podległe firmom.

Ile płacą za prąd z fotowoltaiki 2023?

Pomimo zmian w sposobie rozliczania fotowoltaiki, nadal mamy do czynienia z opłacalną inwestycją. To dlatego, że ceny prądu wciąż pozostają niższe o kilkadziesiąt procent, a wartość ta różni się w zależności od tego, czy zdecydujesz się na skorzystanie z magazynu energii, czy też nie. W styczniu 2023 stawka za 1 kWh energii pochodzącej z OZE wynosiła 0,7168 zł. Warto tu przytoczyć średnią wartość za cały 2022 rok, którą jest 0,739 zł/kWh.

Czy inwestycja w OZE się opłaca?

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, a przede wszystkim to, o jak wiele niższe są ceny prądu z fotowoltaiki, możemy stwierdzić, że jest to rozwiązanie opłacalne. Na ten stan rzeczy nie wpływa zmiana sposobu rozliczania na net-billing. To, co należy podkreślić to fakt, że będzie on ulegał zmianie. W 2023 roku kluczowa będzie średnia cena z poprzedniego miesiąca. Te wytyczne będą obowiązywały łącznie przez półtora roku. W tym czasie sposób rozliczania będzie przewidywalny, a koszt łatwy do oszacowania. To wielkie udogodnienie dla osób inwestujących w fotowoltaikę. Poważne zmiany nadejdą dopiero w lipcu 2024, jednak obecnie są one jedynie zapowiedzią. Dodatkowym wsparciem dla zainteresowanych energią ze źródeł odnawialnych są wszelkie dofinansowania i ulgi termomodernizacyjne, z których warto skorzystać. Dzięki nim cała inwestycja zwróci się znacznie szybciej, co może jeszcze mocniej zachęcać do zwrócenia się w kierunku ekologicznych sposobów produkcji prądu z OZE.

Przeczytaj również inne wpisy: