Pierwszą rzeczą, o jakiej powinni dowiedzieć się przedsiębiorcy, zastanawiając się, jak wybudować farmę PV, jest to, jakie pozwolenia są konieczne. Każde z nich należy uzyskać w odpowiedniej kolejności. Do budowy farmy fotowoltaicznej trzeba uzyskać decyzję środowiskową, warunki zabudowy, warunki przyłączenia do sieci energetycznej, pozwolenie na budowę, promesę koncesji i koncesję. Należy także zawrzeć umowę z siecią dystrybucyjną oraz wykonać powykonawczą mapę geodezyjną.
Wybudowanie farmy fotowoltaicznej wiąże się z wieloma formalnościami, które mają na celu umożliwić przedsiębiorcy przystąpienie do sprzedaży energii. Ten aspekt warto wziąć pod uwagę, jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej. To, jak wybudować farmę PV, a konkretnie formalności są określone odgórnie. Trzeba także znaleźć odpowiednią działkę i ludzi, którzy jak najlepiej znają się na stawianiu konstrukcji pod fotowoltaikę.
To, jak wybudować farmę PV, nierozerwalnie łączy się z formalnościami. Co ważne, każdą decyzję uzyskuje się gdzie indziej. Dlatego warto zorientować się na ten temat już na wstępie do przygotowywania działalności. Po pierwsze, należy odwiedzić Urząd Miasta lub Gminy, który wyda Decyzję Środowiskową. Ważne są także warunki zabudowy. Co istotne, już na początku z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej ustala się warunki przyłączeniowe. Promesę koncesji i koncesję uzyskasz w Urzędzie Regulacji Energetyki. Później znów skontaktuj się z Operatorem Sieci Energetycznej, by zgłosić gotowość do przyłączenia i podpisać stosowną umowę. Ostatnim krokiem jest sporządzenie powykonawczej mapy geodezyjnej i zwrócenie się z nią do Urzędu Regulacji Energetyki, który da Ci koncesję.
Ważna jest również działka pod budowę farmy fotowoltaicznej. Prawo mówi, że powinien to być teren o IV lub niższej klasie gruntu bądź też nieużytek rolny. Taki obszar musi być zorientowany na południe lub płaski. Budowa farmy PV wymaga odpowiedniej wielkości ziemi. Pamiętaj, że na terenie nie mogą znajdować się drzewa lub inne źródła zacienienia, na przykład sąsiadujące z nim budynki. Kiedy już znajdziesz właściwą działkę, możesz skupić się na tym, jak wybudować farmę PV.
Warto wspomnieć, że inwestycja w fotowoltaikę, to inwestycja w niewyczerpalne źródło energii, jakim jest słońce. Trzeba jednak przygotować się na formalności związane z tym, jak wybudować farmę PV. Mimo to, na wzmiankę zasługuje ekologiczny sposób czerpania energii z promieni słonecznych i długotrwała żywotność samych paneli. Farma fotowoltaiczna może również zostać objęta udogodnieniami finansowymi. Co ciekawe, na taką inwestycję decydują się również właściciele odpowiednich działek będący na przykład rolnikami. Zdecydowanie warto rozważyć budowę farmy PV, jeśli jest się zwolennikiem proekologicznego nastawienia do życia i pewnego źródła korzyści finansowych.
Zobacz także: