Jak zarabiać na farmie fotowoltaicznej?

Jako inwestor możesz zastanawiać się, jak zarabiać na farmie fotowoltaicznej. Wyróżniamy dwa konkretne źródła przychodu z instalacji, a są to wybudowanie jej i odsprzedawanie energii do sieci oraz wynajęcie terenu pod postawienie konstrukcji. To do Ciebie należy decyzja, którą z metod wybierzesz. Warto jednak znać zalety każdej z nich. Ważne są także wymagania, co do gruntu, na jakim ma stanąć farma fotowoltaiczna, ponieważ nie każdy będzie tu odpowiedni.

Zarabianie na farmie fotowoltaicznej - jaka powinna być farma?

Aby skorzystać z tego, jak można zarabiać na farmie fotowoltaicznej, trzeba wiedzieć, czym owa inwestycja powinna się cechować. Przede wszystkim teren, na którym stanie to obszar mający co najmniej 2 ha lub więcej. Grunt powinien także posiadać IV klasę lub niższą, być płaski bądź skierowany w stronę południa. Istotne jest, by obszar nie był zacieniony, posiadał dojazd. Atutem jest także to, że znajduje się stosunkowo blisko sieci energetycznej. Jeśli posesja spełnia te warunki, możesz zacząć rozważać, jak zarabiać na farmie fotowoltaicznej.

Jak zarabiać na wynajmie gruntu pod farmę fotowoltaiczną?

To, jak zarabiać na farmie fotowoltaicznej, obejmuje także wynajem gruntu pod instalację. Jest to możliwe, jeśli jesteś właścicielem terenu, który spełnia podane powyżej warunki. Bardzo często najemcami stają się rolnicy. Kwotę, jaką zyskasz na dzierżawie gruntu pod farmę fotowoltaiczną, należy uzgodnić z inwestorem, który zajmie się jej powstawaniem i będzie czerpał zyski finansowe z produkcji energii elektrycznej.

Jak zarabiać na sprzedaży energii z farmy fotowoltaicznej?

Możesz zarabiać także na produkcji energii przez farmę fotowoltaiczną, stając się inwestorem. Ta metoda polega na sprzedaży wyprodukowanego przez panele prądu do sieci energetycznej. Możesz także brać udział w aukcjach OZE. Jeśli zastanawiasz się, jak zarabiać na farmie fotowoltaicznej, zachęcamy do zapoznania się z zasadami działania wspomnianych aukcji.

Jak działają aukcje OZE?

Udział w aukcjach oze to jeden ze sposobów, jak zarabiać na farmie fotowoltaicznej, będąc inwestorem. W skrócie można przedstawić ich funkcjonowanie w czterech krokach. Na początku rząd określa referencyjne ceny sprzedaży, a inwestorzy przedstawiają swoje oferty, jednak ceny nie mogą być wyższe niż te, które zostały ustalone. Następnie odrzucane jest 20% najdroższych propozycji. Państwo odkupuje prąd wyprodukowany przez farmy fotowoltaiczne należące do inwestorów, którzy wygrali aukcje. Tym samym, właściciele instalacji zarabiają.

Zarabianie na farmie fotowoltaicznej - zalety

Zarabianie na farmie fotowoltaicznej ma swoje zalety. Dla wielu kluczowym aspektem będzie tu ekologiczne nastawienie do produkcji energii elektrycznej. Warto pamiętać także o tym, że panele cieszą się wieloletnią żywotnością, a słońce, jako odnawialne źródło energii jest niewyczerpalne. Jeśli zastanawiasz się, jak zarabiać na farmie fotowoltaicznej i jak zacząć to robić, dobrą wiadomością jest to, że możesz liczyć na stosowne wsparcie finansowe.

Zobacz także: