Najbardziej wydajna na ten moment jest gruntowa pompa ciepła, co wynika ze specyfiki klimatu panującego w Polsce. Prawdą jest, że zimy w naszym kraju z roku na rok wydają się coraz łagodniejsze. Z tego względu urządzenie grzewcze powinno być dostosowane do jak najlepszej pracy w takich właśnie warunkach. Grunt okazuje się tu dobrym źródłem energii cieplnej, z którego zdecydowanie warto korzystać. Należy jednak wspomnieć, że montaż pompy ciepła powinien zostać poprzedzony stosownymi badaniami geologicznymi. Najwydajniejsze jest rozwiązanie dostosowane do wymagań konkretnego użytkownika.
Gruntowa pompa ciepła w porównaniu do powietrznej okazuje się bardziej ekonomiczna. To dlatego, że może zużywać nawet do ⅓ energii elektrycznej mniej, niż wspomniana konkurencja. Takie wartości niosą ze sobą znaczne korzyści finansowe, ponieważ urządzenie grzewcze nie będzie generowało przesadnie wielkich wydatków. Jeśli chodzi o działanie, obie opcje mogą skutecznie ogrzać budynek, który został do tego dostosowany. Mowa tu przede wszystkim o termomodernizacji, w tym wymianie okien i ociepleniu konstrukcji. Warto jeszcze wspomnieć, że pompy powietrzne będą co do zasady tańsze w instalacji, gdyż nie występuje w tym przypadku konieczność wykonywania odwiertów.
Ważne jest dostosowanie urządzenia grzewczego do potrzeb użytkownika. Oznacza to, że nie zawsze najwydajniejsze rozwiązanie będzie tym najlepszym dla konkretnego gospodarstwa domowego. Może to wynikać na przykład z nieodpowiedniego podłoża gruntowego. Dlatego warto rozważyć każdą dostępną opcję. Istotne jest m.in. to jaką moc grzewczą ma dana pompa ciepła i czy zamierzasz stosować ją także do grzania ciepłej wody użytkowej. Dobór ogrzewania musi zostać dobrze przemyślany. Zauważ, że jego moc jest dobierana z pewnym zapasem na wypadek, gdyby Twoje wymagania uległy zmianie. Możesz rozważyć na przykład pompę ciepła Euros Energy GEO typu glikol-woda o sprawności grzewczej COP 5, sprawności chłodzenia EER 7,9 i klasie energetycznej A+++.
Zdecydowanie warto rozważyć każdą dostępną opcję podczas poszukiwań odpowiedniej pompy ciepła. Do takich należy nie tylko grunt, ale też woda, czy powietrze. Co ciekawe, pompę ciepła możesz zasilać elektrycznością pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej. To także przynosi pewne korzyści ekonomiczne, ponieważ prąd do uruchomienia urządzenia grzewczego również pochodzi z OZE, co z kolei przyczynia się do jeszcze większej niezależności Twojego gospodarstwa domowego.
Ważna jest także pora podjęcia decyzji o inwestycji w odnawialne źródła energii. W tym momencie warto wspomnieć o konieczności termomodernizacji starszych budynków, która może okazać się kosztowna i skomplikowana. Dlatego zachęcamy do uwzględnienia pompy ciepła już na etapie projektowania nowego domu, tak by od razu przystosować go do nowoczesnego i ekologicznego ogrzewania. Taka decyzja również wpływa na mniejszy nakład finansowy i znaczne uproszczenie w procesie przystosowania konstrukcji.
Poznaj także inne artykuły: