System montażu paneli fotowoltaicznych

System montażu paneli fotowoltaicznych musi być dostosowany do miejsca instalacji ogniw. Trzeba pamiętać, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu konstrukcji możliwe jest uzyskanie pełnej efektywności, sprawności, bezpieczeństwa i ogólnie mówiąc – opłacalności fotowoltaiki. Mocowanie dobiera się, uwzględniając rodzaj pokrycia dachowego, kształt i konstrukcję dachu, wymiar i rodzaj modułów fotowoltaicznych, ilość miejsca, które można przeznaczyć na montaż. Warto wspomnieć także, jakie systemy montażu paneli PV wyróżniamy, a są one dedykowane instalacji na dachu płaskim, skośnym lub gruncie. Możemy dodać, że każdy z nich dzieli się jeszcze na różne podtypy.

Jakie elementy mocowań są niezbędne?

W zależności od systemu montażu paneli fotowoltaicznych elementy mocowań będą się różnić. Możemy jednak wspomnieć takie części jak:

– szyny montażowe, czyli inaczej profile montażowe,

– klemy,

– uchwyty montażowe,

– łączniki szyn montażowych,

– zatrzaski,

– śruby i nakrętki montażowe,

– balasty, czyli obciążniki potrzebne przy dachach płaskich.

Niektóre z tych elementów możemy uznać za uniwersalne, to jest takie, które sprawdzą się w przypadku wszystkich systemów. Należą do nich szyny montażowe, łączniki, klemy i śruby.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym

Dachy skośne są najczęściej spotykane w przypadku domów jednorodzinnych. W zależności od rodzaju pokrycia będą różnić się także elementy mocowań. Dla blachodachówki oprócz części uniwersalnych potrzebne są śruby z podwójnym gwintem i uszczelką oraz adaptery montażowe, mocowane na śrubach, które służą do montażu szyn, podtrzymujących panele. Przy blasze na rąbek do uniwersalnych części dodaje się regulowane uchwyty montażowe, które są kluczowe także przy dachówce ceramicznej i karpiówce. Ten dodatkowy element występuje też podczas montażu na gruncie bitumicznym. Przykręca się go do deskowania bezpośrednio na poszycie lub po jego zdjęciu. Przy blasze trapezowej możliwe są dwa systemy – klemowy lub bezklemowy.

Mocowanie fotowoltaiki na dachu płaskim

W przypadku dachu płaskiego możemy wymienić dwa systemy montażu paneli fotowoltaicznych: nieinwazyjny – balastowy, zgrzewany oraz inwazyjny – kotwiony. Istnieje wiele wariantów każdego z nich, a wymienione wyżej to popularne przykłady. System balastowy może być kojarzony z charakterystycznym stelażem w kształcie ekierki. Dostępne są także stelaże dla fotowoltaiki wschód-zachód, w którym panele ułożone są naprzeciw siebie.

System klejony lub zgrzewany jest alternatywą dla balastowego. Jest dedykowany dachom o niskiej nośności, które są pokryte membraną. Wykorzystuje się wtedy stelaż z szyn trapezowych, a zamiast balastu stosuje się pasek membrany, którym przepasa się szyny.

Jak montuje się panele fotowoltaiczne na gruncie?

Systemy montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie możemy podzielić na:

– konstrukcje wbijane,

– konstrukcje wkręcane,

– mocowanie mechaniczne,

– śledzące, które przydają się przy montażu na trackerach.

Dodatkowo możemy wyróżnić mocowania ze względu na ilość podpór – jedno-, dwu- lub trójpodporowe. Te ostatnie dedykowane są fotowoltaice wschód-zachód.

Przeczytaj również inne wpisy: